Czy w zaburzeniach lękowych mogą pojawiać się lęki i myśli natrętne dotyczące najbliższych?

Czy w zaburzeniach lękowych mogą pojawiać się lęki i myśli natrętne dotyczące najbliższych?Ostatnio mam napady lęku dotyczące mojego męża mianowicie chodzą mi po głowie głupie myśli,że go zostawię,że go już nie kocham itp.Wiem,że go kocham i chcę z nim być a jednak przerażają mnie te myśli.Zaczęłam 3 tydzień na sertralinie.Kiedy to się wreszcie skończy?Za chwilę pewnie zaczną się inne leki.Mam już dość jestem zmęczona tą chorobą.Chcę być wreszcie szczęśliwa jak pół roku temu.

Dzień dobry,

Tak, mogą się pojawiać takie myśli.
Czy poza farmakoterapią, podjęła Pani leczenie psychoterapeutyczne ?

Witam,
te jak Pani pisze głupie myśli tzw. myśli natrętne, przychodzące nie wiadomo skąd, mogą się jak najbardziej pojawiać z zaburzeniach lękowych, można je uznać nawet za dość typowe w tych zaburzeniach. Ma Pani słuszność, że istnieje niebezpieczeństwo, że ten lęk może się rozlewać na inne obszary, warto starać się temu zaradzić. farmakoterapia jest dobrym rozwiązaniem, natomiast dodanie psychoterapii byłoby najbardziej adekwatnym rozwiązaniem, w psychoterapii poszukuje źródła tych leków i proponuje własnie takie rozwiązania u źródeł. Psychoterapia nie tylko rozwiązuje problemy związane z lękiem lecz także zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby, zmianom jej oblicza, objawów (co niestety jest typowe w zaburzeniach lękowych) oraz nawrotom. Za jedną z najbardziej skutecznych (najszybciej przynoszących rezultaty) w tego typu problemach uważana jest terapia poznawczo-behawioralna, choć i inne podejścia są skuteczne, wybór pozostawiam Pani. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości zachęcam do indywidualnego kontaktu, może mogłabym jakoś pomóc w poszukiwaniu adekwatnej psychoterapii. Pozdrawiam.