Czy wielkość zarodka jest prawidłowa?
Na USG byłam w 6. tygodniu i 3. dniu ciąży. Pęcherzyk ciążowy 11,7 mm, zarodek 2,3 mm, FHR+.Tego samego dnia robiłam b-HCG i wyszła mi 8599,0 mlu/ml. Progresteron 79,96. 7 dni wcześniej robiłam bete i było 2260.
Czy to nie jest zbyt mały wzrost przez ten tydzień? Wcześniej ciąża rosła dużo szybciej - w ciągu 48 godzin przyrost był ponad 100%. Martwię się wielkością zarodka, bo wszędzie gdzie czytam piszą, że powinien być dużo większy. Dodam, że to ciąża po in vitro.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania
Witam!
Nie ma Pani powodu do niepokoju. Szacuje się, że prawie 40% ciąż uzyskanych metodą IVF charakteryzuje się małym rozmiarem pęcherzyka ciążowego, w porównaniu do wieku ciąży, w pierwszych 8 tygodniach ciąży. Uważa się, że przy ciąży uzsykanej metodą IVF, szansa na jej poronienie po zaobserwowaniu czynności serca jest wielokrotnie niższa niż w ciąży poczętej w naturalny sposób, przy niewielkim rozmiarze pęcherzyka ciążowego. Powinna Pani skontrolować ciążę badaniem USG po 8. tygodniu.
Proszę się również nie sugerować niższym przyrostem poziomu hormonu bHCG. Jego normy są bardzo szerokie. Najważniejsze, że jego poziom nadal rośnie, a u dziecka zaobserwowano czynność serca.
Pozdrawiam i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!