Czy zmiana nastawienia partnera ma związek z załamaniem nerwowym?

Witam, mam pytanie dotyczące mojego narzeczonego. Od jakiegoś czasu zachowywal się bardzo dziwnie - mało jadł, bardzo dużo spał, był wycofany i apatyczny. Nie można było się niczego od niego doprosić. Co dodam było wyjątkowo dziwne, bo zawsze był bardzo aktywnym i pomocny. Pewnego dnia, jak wróciłam do domu to go nie było - spakował się bez słowa i wyjechał. Nie ma z nim kontaktu od prawie dwóch tygodni. Nie odzywa się do znajomych, rodziny, nikogo. Dodam jeszczr, że nikt się po nim tego nie spodziewał, bo ja jestem w ciąży, która planowaliśmy. Co prawa jest to ciąża zagrożona i mam wiele problemów zdrowotnych, ale chciał tego dziecka.jego zachowanie całkowicie odbiega od tego, jakim był człowiekiem. Czy to może być załamanie nerwowe? Stres związany z ciążą, chorobą i jeszcze jego zmiana pracy.... Chciałabym mu jakoś pomóc, ale nie wiem już sama...

Podobne zachowanie może być wynikiem różnych procesów także tych chorobowych. Stres i zbliżające się zmiany mogły ten proces znacząco nasilić. W tej sytuacji podstawą byłoby ustalenie stanu zdrowia i bezpieczeństwa partnera, a dalej - w razie potrzeby- podjęcie konsultacji psychiatrycznej w celu ustalenia przyczyn podobnego zachowania, a także leczenia (gdyby diagnostyka wskazała na chorobę, a nie inne przyczyny podjętej decyzji). Jest jednak możliwe, że zachowanie partnera wynika także z psychologicznych przyczyn takich jak np. lęk przed zmianą, nieradzenie sobie z obecną sytuacją itp. Wówczas warto podjąć konsultację z psychologiem, a w razie potrzeby psychoterapię. Dobrym pomysłem byłoby także by Pani skorzystała z pomocy psychologa, psychoterapeuty, który pomoże Pani poradzić sobie z emocjami w obecnej sytuacji, niepokojem i niepewnością, smutkiem, rozczarowaniem czy złością, a także planować swoją przyszłość, odbudować poczucie bezpieczeństwa oraz wartości. Szczególnie teraz, gdy jest Pani w ciąży, a Pani samopoczucie i stres ma wpływ nie tylko na Panią.

Witam Panią,
Proponowałabym aby głównie zajęła się Pani sobą, swoim zdrowiem i zdrowiem dziecka. Myślę, że przyjdzie czas że narzeczony się z Panią skontaktuje. Teraz nie wiemy co tak naprawdę mu dolega i w czym mamy mu pomóc. Jest dorosły, sam podjął decyzję o wyprowadzeniu się.

Pozdrawiam Panią serdecznie,Alicja M. Jankowska
http://psychoterapie-szczecin.pl