Dawkowanie leku nasennego Nasen

Dzień dobry. Mam pytanie do lekarza o dawkowanie leku nasennego Nasen (substancja czynna zolpidemi tartas). Czy w przypadku kłopotów z zaśnięciem mogę zażyć ten lek, a przy kolejnym wybudzeniu w środku nocy kolejną dawkę? Czy można zażyć jedynie jedną dawkę tego leku w ciągu nocy? Okresowo miewam problemy z zasnięciem lub utrzymaniem snu. Raz wzięłam wspomniany lek, jednak spałam po nim 2 godziny, stąd pytanie czy można brać drugą dawkę w przypadku wybudzenia. A może ten lek na mnie nie działa i powinnam brać coś innego. Proszę o radę, bo te nieprzespane noce są dla mnie bardzo uciążliwe, Pozdrawiam :)

Witam. Nie zaleca się, aby jednorazowo tzn. w ciągu jednej nocy stosować dawkę większą niż 1 tabletka. Jeśli lek jest nieskuteczny proponuję zmianę preparatu na inny pod kierunkiem lekarza.

Leki nasenne można przyjmować sporadycznie. Z tego co Pani pisze wynika, że lek jest nieskuteczny, więc nie ma sensu brać go nadal. Bardzo łatwo się od niego uzależnić, trudno go będzie odstawić, a ze snem nadal będą kłopoty. Wygląda na to, ze wymaga Pani leczenia specjalistycznego.

Magdalena Mroczek

Nasen to lek zawierający w składzie Zolpidem, który jest substancją o działaniu na sennym stosowaną w celu krótkotrwałego leczenia bezsenności. Zolpidem to lek nasenny z grupy imidazopirydyn, który oddziałuje na kanał chlorkowy. Tabletki powinno się stosować nie dłużej niż 2 tygodnie, maksymalnie 4 tygodnie. Leku nie powinno się przyjmować przewlekle. Tabletkę należy zażyć na noc, bezpośrednio przed snem. Nie powinno się przyjmować 2 tabletek w ciągu jednej nocy. Jeśli pomimo przyjmowania leku, wybudza się Pani w nocy, to może należy zacząć leczenie bezsenności od innych metod.

Leczenie można zacząć od odpowiedniej higieny snu czyli chodzenia spać o tej samej porze, unikania posiłków przed snem, nie oglądania telewizji w łóżku i nie pracowania w łóżku. Jeśli to nie pomaga, można spróbować przed snem ziołowych naparów uspokajających tj. z melisy czy rumianka.

Niektóre zaburzenia snu są krótkotrwałe i po kilku dniach wszystko wraca do normy. Ważne jest, żeby nie zaburzać rytmu dobowego, nie oglądać telewizji kiedy nie może się zasnąć etc. Trzeba też unikać nieprzespanych nocy, co może wiązać sie potem z zaburzeniami snu przez kilka kolejnych dni.

Jeśli metody naturalne są nieskuteczne, może Pani zgłosić się do poradni leczenia snu lub do lekarza psychiatry. Lekarz psychiatra w rozpoznaniu różnicowym musi brać też objawy innych chorób. Często pod postacią bezsenności kryje się depresja. Wtedy na przykład pacjent budzi się wcześnie i nie może potem zasnąć. Poza tym może pojawiać się "zespół porannej katastrofy" , kiedy to funkcjonowanie wieczorem jest znacznie lepsze niż rano. W takim wypadku w leczeniu można zastosować np. mianserynę, która polepsza jakość snu poprzez jego wydłużenie i pogłębienie.