Dlaczego angina mi nie przechodzi?

Prawdopodobnie dostałam anginy. Czy są jakiekolwiek antybiotyki nie w formie tabletek, które mogę zasugerować lekarzowi? Kilka lat temu nabawiłam się fobii przy połykaniu tabletek, moje gardło się zaciska, mam automatyczny odruch wymiotny, drgawki, reaguje panika. Obolale i opuchnięta gardło nie pomaga w przełamaniu się. Co mogę zrobić? Czy ewentualnie tabletkę można rozkruszyć i połknąć w takiej formie? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli chodzi o antybiotyki w postaci tabletek – na anginę stosowane są te z grupy penicylin, w przypadku uczulenia – cefalosporyny – można je dzielić na mniejsze części zgodnie z podziałką na każdej tabletce. W przypadku niektórych, takich jak np. Amotaks, można lek rozkruszyć czy przygotować wodną zawiesinę lub poprosić lekarza o antybiotyk w formie syropu.

Jednak proszę pamiętać, że nie każdy ból gardła klasyfikujemy jako anginę i nie każde objawy przypominające anginę są właśnie tą chorobą. Natomiast, aby na pewno móc wprowadzić antybiotykoterapię konieczna będzie wizyta u internisty lub ewentualnie wymaz, który potwierdzi chorobę.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, omawia objawy towarzyszące anginie: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anginy-najczestsze-symptomy-objawy-u-dzieci-charakterystyka-i-leczenie-choroby. Jeżeli dolegliwości bólowe są nasilone, to w pierwszej kolejności może Pani spróbować leków do ssania o działaniu antybakteryjnym i przeciwbólowym, a także płukanek ziołowych. Pomocne będzie zwłaszcza szałwia i tymianek oraz rumianek. Więcej na temat leczenia bólu gardła wywołanego anginą pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-angine-charakterystyka-anginy-plukanka-z-malin-syrop-z-cebuli-szalwia-rumianek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.