Dlaczego doszło do obumarcia ciąży?

Tydzień temu zostałam poddana zabiegowi łyżeczkowania i usunięcia martwego płodu, dodam że byłam w 10. tygodniu ciąży i że trzy tygodnie wcześniej miałam robione USG i płód miał akcję serca i rozwijał się dobrze. Więc jako 29-letnia niedoszła mama, niepaląca, zdrowa i dbająca o siebie i dziecko, męczą mnie pytania, na które mam nadzieję uzyskać odpowiedź. 1. Czy lot samolotem w pierwszym trymestrze ciąży mógł spowodować obumarcie ciąży? 2. Czy opryszczka na ustach i w nosie mogła spowodować obumarcie ciąży? 3. Czy branie dodatkowo multiwitamin w czasie zdrowej diety mogło spowodować obumarcie ciąży? 4. Pracuję też jako pomoc domowa za granicą i często stosuję środki chemicznych do sprzątania, czy to mogło mieć wpływ na obumarcie ciąży? Wiem, że mogło dojść do anomalii chromosologicznej na którą nie mam wpływu, ale te 4 pytania bardzo mnie męczą, więc proszę o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam!

Witam serdecznie! Niestety ustalenie właściwej przyczyny obumarcia ciąży możliwe jest jedynie poprzez badanie histopatologiczne. Lot samolotem nie jest przeciwwskazany kobietom w ciąży, szczególnie w pierwszych tygodniach jej trwania. To samo dotyczy multiwitamin, które przyjmowane zgodnie z zaleceniami producenta są wręcz wskazane. Z kolei stosowanie środków czystości w warunkach domowych, zgodnie z ich przeznaczenie, również nie powinno negatywnie wpływać na Panią i dziecko. Jedyną ewentualną przyczyną poronienia jaką odnajduję w całej treści Pani zapytania jest opryszczka. Co prawda częstszą przyczyną poronienia jest opryszczka narządów płciowych wywoływana wirusem HSV-2, ale ze względu na coraz częstsze kontakty oralne nie możemy wykluczyć infekcji mieszanej, w tym opryszczki narządów rodnych. Pozdrawiam