Dlaczego dziecko ma podwyższone kinazy?

Witam. Moja córka 7 miesięczna ma podwyższone CK i CK- MB. W 4 dobie życia wynik CK wynosił 1628 CKMB 34,2. W badaniach sierpniowych wyszło CK 331 zaś CKMB 12, wynik teraz z listopada wyszły CK 889 zaś CKMB 13,4. Lekarz wypisał te badanie celem sprawdzenia tak poprostu, córka urodzona o czasie bez żadnych komplikacji. Jesteśmy po konsultacji z neurologiem, kardiologiem, pediatrą i wszystko jest dobrze, córka rozwija się prawidlowo. Badania morfologiczne i moczu są też dobre. A CK jednak wzrosło. Jaka może być przyczyna ? Na co zwrócić uwagę /zaobserwować córki zachowanie, żeby wiedzieć co się dzieje ? Co może się wiązać z tym wynikiem? Dodam, że dziecko jest w pełni sprawne , ruchliwe, gaworzy, zaczyna raczkowac, leży na brzuszku.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem zdrowia dziecka. Jednakże bardzo dobrze, że odbyły już się konsultacje u lekarzy specjalistów.

Jeżeli lekarze, jak i przeprowadzone dotychczasowe wyniki badań wykluczyły poważniejsze schorzenia, można by przypuszczać, że takie wzrosty kinazy nie są związane z żadną konkretną jednostką chorobową.

Kinaza keratynowa jest enzymem wrastającym w przypadku uszkodzenia mięśni szkieletowych bądź sercowego, a także przy chorobach ośrodkowego układu nerwowego.

Zazwyczaj podwyższony poziom tego enzymu obserwuje się w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego oraz przy zawale mięśnia sercowego i innych urazach mięśniowych.

W przypadku tak małego dziecka trudno mówić o wymienionych przypadłościach, dlatego też zalecamy w razie wszelkich wątpliwości ponowną konsultację z lekarzem pediatrą, aby móc wykluczyć wszelkie nieprawidłowości i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/kinaza-kreatynowa https://portal.abczdrowie.pl/kinaza-keratynowa-opis-badanie-stezenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.