Kinaza fosfokreatynowa - co mogą oznaczać wysokie wyniki?

Witam! Jestem kobietą i mam 60 lat. Została u mnie zdiagnozowana kinaza fosfokreatynowa. Bardzo proszę o wyjaśnienie co mogą oznaczć wysokie wyniki kinazy fosfokreatynowej na poziomie 254 U/l oraz CK-MB 298 U/l /dopisek aktywność CK-MB większa od aktywności CK. Możlliwa obecność Izoenzymu CK-BB lub Makroform CK-MB. Wskazane ewentualne oznaczenie CK=MB mass/ Poziom Troponiny T 0,005 ng/ml oraz cała morfologia podstawowa krwi w normie. EKG RZM o częstości 80/min, lewogram, bez cech świeżego niedokrwienia mięśnia sercowego. W TK mózgowia nie stwierdzono odchyleń. Jak mam rozumieć tak wysokie wyniki w przypadku kinazy fosfokreatynowej? Czy powinnam wykonać dodatkowe badania i inaczej zdiagnozować kinazę fosfokreatynowę? Czy kinaza fosfokreatynowa w takiej ilości jest niebezpieczna dla zdrowia lub życia? Czy powinnam się martwić?

Piotr Pilarski

Badanie CK MB jest nieswoiste i nie musi świadczyć o patologi. Taki wynik mógłby sugerować zawał serca jednak obecnie nie zaleca się wykonywanie tego badania u osób z podejrzeniem zawału tylko troponiny. U Pani troponiny oraz EKG wykluczają zawał. Wytłumaczenie wyniku jest w dopisku czyli obecność izoenzymu CK-BB lub makroform CK-MB, które mogą zakłamywać wynik.

Pozdrawiam.