Dlaczego mam dalej duszność po Covid?

Witam. Jestem prawie miesiąc po infekcji covid. Nie byłam hospitalizowana,jednak najbardziej od początku miałam trudności z oddychaniem. Po wizycie u pulmonologa dostałam inhalacje Ectodose,które stosuj do dzisiaj. Jednak poprawy nie ma,a wręcz od kilku dni oddycham coraz gorzej. Nie mogę nabrać powietrza do końca,jakby coś blokowało. Robiłam RTG i tomografie płuc i wyszły niewielkie zmiany śródmiąższowe. Więc dlaczego mam takie trudności z oddychaniem? Nie mogę się na niczym skupić,mam małe dziecko a czasem siedzę cały dzień i łapie powietrze jak ryba. Lekarze mówią że to przejdzie tylko kiedy,bo ja już sobie psychicznie z tym nie radzę,cały czas jestem na ziołowych lekach uspokojajacych. Czy powinnam zrobić badania w innym kierunku,np. astmy? Nie mogę siedzieć bezczynnie i czekać aż mi przejdzie. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety coraz częściej odnotowuje się przypadki tzw. long COVID, które sprawia, że ozdrowieńcy – osoby pozornie zdrowe – wciąż doświadczają szeregu dolegliwości, takich jak zmęczenie, duszności, kaszel itd. Niestety jest to wpisane w infekcję koronawirusową i obecnie nie ma jednej skutecznej metody leczenia powikłań. Badania wskazują, że najczęściej utrzymują się one u ozdrowieńców przez 3 miesiące.

Więcej informacji na temat long COVID odnajdzie Pani w naszych artykułach, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-dlugotrwale-objawy-covid-19-utrzymuja-sie-prawie-3-miesiace-nowe-badania oraz https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-koronawirusie-28-objawow-long-covid.

Niewielkie, pozapalne zmiany mogą być przyczyną większej męczliwości i problemów z nabraniem powietrza, ale jeżeli duszności są tak dokuczliwe, że uniemożliwiają Pani normalne funkcjonowanie, wówczas warto byłoby ponownie wykonać badania płuc. Stąd też sugeruję wizytę u pulmonologa.

Proszę również pamiętać, że COVID-19 pozostaje nie bez wpływu na psychikę chorego – duszności w klatce piersiowej mogą mieć podłoże psychosomatyczne i wynikać z nadmiernego stresu, być skutkiem ataków paniki czy stanów lękowych z powodu fobii lub traum.

Proszę zapoznać się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.