Dlaczego mam opuchniętą twarz?

Witam. Dnia wczorajszego obudziłam się z opuchniętą twarzą z obu stron w okolicach kości policzkowych i policzków. Wizyta u dentysty potwierdziła, że opuchlizna nie powstała na skutek choroby zęba itp. Lekarz zalecił zastrzyk 4mg dexavenu, do dnia dzisiejszego bez poprawy. Okłady zimną szmatką również nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Nie jest to alergia uczuleniowa, gdyż nie mam z tym żadnych problemów od małego, alkoholu też nie piłam. Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi,co to może być? Gdyż lekarka w moim mieście stwierdziła, że "sama nie wie".

Lek. Paweł Szadkowski

Konieczna jest dokładna ocena lekarska i obserwacja. Obrzęk twarzy może być groźny, szczególnie gdy występuje stridor lub znaczny obrzęk twarzy i górnych dróg oddechowych (obrzęk języka, błony śluzowej jamy ustnej i gardła, chrypka)! W razie jakichkolwiek objawów jak trudności w jedzeniu/połykaniu, duszności itd. należy pilnie udać się na SOR. Jeśli objawy nie są nasilone warto udać się do lekarza alergologa w celu oceny i rozszerzenia diagnostyki. Leki przeciwhistaminowe, czy sterydy są jedną z opcji leczenia, ale powinno ono być zależne od przyczyny obrzęku. Warto również wykonać podstawowe badania laboratoryjne w tym TSH i fT4.