Dlaczego mam problem z utrzymaniem relacji?

Co jest ze mną nie tak? Pierwszą partnerkę miałem w wieku 19 lat jeżeli mówimy o poważniejszym związku od tamtej pory było ich sporo, nie wielkiego problemu z rozpoczęciem relacji tylko z jej utrzymaniem najdłużej byłem w związku ok 6 lat jednak tylko rok w tym nie był na odległość pozostałe to rok maksimum. Kobiety były różne mam tendencje do pakowanie się w związki gdzie kobieta potrzebuje jakiejś pomocy i bywało tak że próbowały mnie wykorzystać. Piszę jednak bo właśnie skończył mi się dwumiesięczny związek który dobrze się zapowiadał i nagle z dnia na dzień otrzymałem wiadomość że jej nie słucham i wciąż krytykuje. Serio zachodzę teraz w głowę o co chodziło bo nie przypominam sobie bym ją krytykował w ostatniej rozmowie była sytuacja że powiedziała iż rozbiera ją jakaś choroba poprawiłem że mówi się chyba że rozkłada a nie rozbiera i o to się czepiła druga rzecz to powiedziała że jedzie w sobotę do znajomych zrozumiałem że pyta mnie o jakaś zgodę i mówię że nie musi mnie o żadną zgodę pytać żeby jechała i to też wypomniała że ja niby kazałem się o zgodę pytać, Jestem facetem 40 lat mam mieszkanie, samochód, pracę nie piję prawie wcale fakt mam problem z otyłością. Naprawdę zachodzę w głowę co ze mną jest nie tak że znaleźć partnerkę mogę ale problem jest utrzymać związek bo zawsze coś
MĘŻCZYZNA, 13 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękuję za pytanie, które Pan zadał i doceniam szczerość, z jaką Pan przedstawił swoje doświadczenia. Rozumiem, że boryka się Pan z trudnościami w utrzymaniu długotrwałych związków, a na takiej relacji Panu zależy. Domyślam się, jak bardzo może to być frustrujące.

Zastanawiając się nad odpowiedzią dla Pana myślę o tym, że jeśli ma Pan za sobą przynajmniej kilka relacji miłosnych, a zakończenie związków zazwyczaj wyglądało podobnie, prawdopodobnie są powtarzalne schematy w Pana zachowaniu, które prowadzą do takich konsekwencji. Może to wynikać z różnych przyczyn, w tym z wzorców przywiązania, które Pan nieświadomie czerpie z domu rodzinnego. Wzorce przywiązania są formami relacji emocjonalnych, które kształtują się we wczesnym dzieciństwie i wpływają na nasze interakcje w dorosłym życiu. Dla przykładu proszę poczytać o koncepcji przywiązania wg Johna Bowblego. Jest możliwe, że prowokuje Pan takie sytuacje nieświadomie, czy to na etapie wyboru osoby, która zachowa się w ten sposób, czy już na etapie dłuższego związku. Udany związek nie zdarza się sam, jako szczęśliwy zbieg okoliczności, czy norma, której możemy oczekiwać od życia, taka relacja wymaga sporo dojrzałości i konkretnych umiejętności, których niestety bardzo rzadko uczą nas nasi rodzice.

Tego typu zachowania są niemożliwe do własnej obserwacji ze względu na wiele mechanizmów obronnych psychiki, która trzyma się z uporem tego, co znane. Dlatego proponuję Panu rozważenie terapii skoncentrowanej na relacjach, gdzie będzie mógł Pan razem z życzliwym psychoterapeutą przyjrzeć się bliżej Pana doświadczeniom, oczekiwaniom, zachowaniom w związku. Terapeuta pomoże Panu zrozumieć i ewentualnie zmodyfikować te wzorce, co zdecydowanie przełoży się na poprawę jakości przyszłych relacji. Myślę, że biorąc pod uwagę czas dotychczasowych poszukiwań, warto zadziałać inaczej niż do tej pory i podjąć się takiej pracy nad sobą.

Dodatkowo, warto zgłębić wiedzę na temat komunikacji w związkach oraz zrozumienia emocji własnych i partnerki, poczytać o różnicach w postrzeganiu świata obu płci. Może to pomóc w lepszym wyrażaniu swoich potrzeb i oczekiwań bez nieporozumień, które może do tej pory prowadziły do konfliktów.

Kilka artykułów na ten temat znajdzie Pan tu:

- https://portal.abczdrowie.pl/brak-komunikacji-w-zwiazku

- https://portal.abczdrowie.pl/lek-separacyjny

- https://portal.abczdrowie.pl/nieudany-zwiazek-a-depresja

- https://portal.abczdrowie.pl/relacje-z-partnerem-czym-sa

Proszę pamiętać, że zrozumienie siebie i swoich emocjonalnych reakcji to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Życzę Panu wytrwałości w tej podróży i stworzenia serdecznej długotrwałej relacji miłosnej, jakiej pragnie Pan w sercu. Pozdrawiam ciepło.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.