Dlaczego mam te omdlenia w trakcie ciąży?

Witam. Jestem w 17 tyg. ciąży. Około tygodnia temu zrobiło mi się słabo, usiadłam no i straciłam przytomność ma 3-4 minuty, nie było ze mną w ogóle kontaktu. (tak opowiadała siostra). Pojechałam na sor lekarz mnie przebadał i kazał się nie martwić, twierdził że omdlenia się zdążają. Tym samym zapewniła mnie moja Pani ginekolog. Kazała się dużo nawadniać. Dzisiaj znowu zemdlałam siedząc na krześle. Po odzyskaniu przytomności nie kojarzyłam gdzie jestem. Wyniki wszystkich badań dotychczas mam dobre. Czy da się jakoś zapobiec takim sytuacjom? Czym te omdlenia mogą być spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

omdlenia w ciąży zdarzają się zwłaszcza w pierwszym i drugim trymestrze, choć mogą utrzymywać się także przez całą ciążę.

Najczęściej związane są one z wahaniem hormonów i nie stanowią zagrożenia dla ciąży. Ich przyczyną może być również obniżone ciśnienie tętnicze, małe stężenie cukru we krwi, zaburzenia elektrolitowe lub anemia.

Proszę więc wykonać badania w tym kierunku i jeśli nie wykażą one żadnych nieprawidłowości, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia omdleń warto stosować się do kilku wskazówek – unikać gwałtownych zmian pozycji, unikać spania na plecach, spożywać regularne posiłki, nosić swobodne ubrania oraz zrezygnować z gorących kąpieli.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/omdlenia-w-18-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/omdlenia-w-14-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-omdlenia-w-35-tygodniu-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.