Dlaczego mój partner unika stosunku?

Dzień dobry. Mam 26 lat, mój partner również. Spotykamy się od 8 miesięcy od 3 mieszkamy razem. Oboje mamy wiele wspólnego z psychologią, dlatego też potrafimy ze sobą rozmawiać, nie kłócimy się. Od początku nasza relacja oparta jest na szczerości, uczciwości i w razie jakichkolwiek problemów rozmawiamy by jak najszybciej pozbyć się trudności. Problem jednak leży w sferze seksualnej. Po około miesiącu od wspólnego zamieszkani mój partner zaczął unikać seksu. Nie inicjuje zbliżeń, kiedy ja próbuje je zainicjować zaczyna ziewać, mówi ze jest zmęczony, albo przytula mnie mocno i po prostu próbuje zasnąć. Trwa to od 2 miesiecy, z wyjątkiem może 2-3 sytuacji. Na co dzień nie brakuje nam czułości w związku, każdego dni dużo się przytulamy, obsypujemy buziakami, jednak nie długimi pocałunkami, wzajemnie powtarzamy sobie jak bardzo jedno kocha drugie. Każdego dnia słyszę, ze jestem kobietą jedno życia i że ze mną chce spędzić jego resztę, ja powtarzam mu to samo, jak ważny jest dla mnie i jak bardzo go kocham. Kiedy próbowałam dwukrotnie dowiedzieć się w czym jest problem, ze od pewnego czasu unika on zbliżeń, pytałam czy jest to spowodowane tym ze zmieniły się jego uczucia, czy przestałam być dla niego atrakcyjna, czy może jest ktoś inny? Odpowiedział, ze jest przemęczony pracą, zestresowany nią i to blokuje mu chęć na jakiekolwiek przyjemne rzeczy, choc wieczory i niemal całe dnie spędzamy razem ze względu na pandemie, jest w naszym domu dużo śmiechu i humoru, a partner jest w dobrym nastroju, co wydaje mi się być zaprzeczeniem tłumaczeń związanych z powodem odmowy zbliżeń. Zaproponowałam mu by może udał się na konsultacje do psychologa, (sam jest zwolennikiem takich rozwiązań) stwierdził, ze to nie jest konieczne, ze to chwilowe związek z problemami w pracy i ze tyle ile sam wie psycholog nie jest mu w stanie bardziej pomoc. Jednym słowem cały związek jest niemal w każdym aspekcie idealny, jedyną trapiąca mnie sprawą jest niema zaniknięcie seksu. Dodam, ze jestem kobietą, która dba o siebie, nie uległam stereotypom o zaniedbaniu się kobiet po pewnym czasie związku. Proszę o informacje co moze być tego przyczyną, jakie działania mogę ja podjąć?

Szanowna Pani,

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje mi się szczera rozmowa z partnerem. Jeżeli Pani partner uważa, że to chwilowy problem, który wiąże się z przemęczeniem, stresem w pracy i niewyspaniem, to być może tak jest i wymaga to daniem sobie czasu na odpoczynek, relaks, regenerację umysłu i ciała. Brak ochoty na seks związany z funkcjonowaniem organizmu na pełnych obrotach, stresującym dniem i przemęczeniem jest czymś zupełnie normalnym.

Ze swej strony sugeruję szczerą rozmowę, daniem czasu sobie i partnerowi na regenerację, a jeśli to nie pomoże, to powrót do tematu za jakiś czas.

Pozdrawiam