Dlaczego mówiąc o ukochanej, podaję imię byłej partnerki?

Mam problem, który powtórzył mi się już drugi raz. Jestem od 6 miesięcy w związku z kobietą której szukałem, kocham ją najbardziej na świecie, jest dla mnie najważniejsza. Problem w tym że dwukrotnie przejęzyczyłem się i nazwałem ją imieniem byłej dziewczyny. z byłą rozstałem się na początku paźdzernika 2015r, z nową kobietą jestem od listopada. poszło szybko ale jestem szalenie szczęśliwy i wice werca. O byłej dziewczynie nie myślę w ogóle, wszystko wymazałem z głowy. Dlaczego tak sie dzieje?

Witam,

czas który minął pomiędzy związkami, jak sam Pan zauważył, był bardzo krótki. Nawet jeśli na poziomie świadomości nie myśli Pan o poprzedniej partnerce, być może w podświadomości wciąż krążą myśli związane z byłym związkiem, czego nie jest Pan świadomy. Być może jest coś ważnego, uczucia jakie się pojawiły w związku z rozstaniem lub wcześniej, czego Pan nie zamkną przed wejściem w nowy związek.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html

Jeśli sytuacja powtórzyła się dwa razy mogło to wynikać np z sytuacji, która przypomniała (niekoniecznie świadomie) jakiś aspekt wcześniejszych sytuacji czy emocji.
Może to tez oznaczać, że pomimo odczuwanego zakochania i radości, zmiana nastąpiła na tyle szybko, że ślady pamięciowe i emocjonalne nie zostały całkiem wymazane, inaczej mówiąc nie było czasu na "przeżycie" emocjonalne rozstania i pożegnania. Silna potrzeba właśnie wymazania poprzedniego związku paradoksalnie nasila trudność. Warto dać sobie czas, nie zaprzeczać temu, co było, pozwalając sobie jednocześnie być "tu i teraz" i przeżywać obecny związek.