Dlaczego na sprawdzianie zapominam wszystkiego, czego się nauczę?

Chodzę do klasy maturalnej i mam pewien problem odnośnie matematyki, na codzień wszystko umiem i rozwiązuje zadania bez większego problemu. Kiedy jednak jest czas sprawdzianu czy kartkówki, to automatyczne zapominam wszystko, co do tej pory wiedziałem. Natomiast po egzaminie cała wiedza magicznie wraca i jestem w stanie zrobić polecenia ze sprawdzianu bez problemu, na przykład na jakiejś kartce. Mam tak za każdym razem i tylko z tego przedmiotu.

Dzień dobry,
Najprawdopodobniej dzieje się tak ze stresu i nie jest Pani jedyną osobą z takimi problemami. Polecam wyobrażanie sobie w trakcie sprawdzianu, że rozwiązuje się zadanie matematyczne we własnym pokoju przy biurku i niczym ta sytuacja nie różni się od tej w szkolnej ławce. Doradzałabym także nie skupianie się na innych bodźcach w trakcie egzaminu niż kartka z zadaniami. Druga metoda to wyobrażanie (z najdrobniejszymi szczegółami) sobie w domu sytuacji egzaminu, który nie przebiega jak do tej pory z zapominaniem a podczas którego jest Pani bardzo spokojna i całkowicie skoncentrowana na zadaniach. Ćwiczenie to można przeprowadzić kilka razy przed egzaminem. Wyobrażanie sobie sukcesu i pozytywnego scenariusza ułatwia wprowadzenie go w życie. Ja wiem, że porady te są trudne do wykonania w praktyce, ale warto zacząć je ćwiczyć już od następnego egzaminu. Mam nadzieję, że problem będzie się zmniejszał z czasem.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/