Dlaczego skóra się czerwieni po alkoholu?

Witam. Od pewnego czasu mam problem. Przed wypiciem alkoholu buzia jest normalna, ale po wypiciu buzia robi się miejscowo czerwona, a po dłuższej chwili jest cała czerwona buzia i po 15min znika ten kolor. Niewiem czemu tak mam. Alkohol spożywam Bardzo rzadko.
MĘŻCZYZNA, 31 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Charakterystyczne czerwienienie się po spożyciu alkoholu to dosyć częsty objaw. Przede wszystkim alkohol rozszerza naczynia krwionośne – stąd przejściowe rumieńce. Czasem czerwona twarz po alkoholu to sygnał problemów zdrowotnych (np. nadciśnienie, alergia) lub informacja o gorszym metabolizmie czy nadmiarze substancji toksycznych.

Niektórzy są zdania, iż problem ten może mieć związek z genetyką. Brak enzymu ALDH2, który pomaga rozkładać aldehyd octowy również może objawiać się w ten sposób.

Temat ten poruszyliśmy w jednym z artykułów, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/czerwona-twarz-po-wypiciu-alkoholu-moze-byc-nadwrazliwosci-na-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.