Dlaczego widzę niewyraźnie w okularach

Witam, dwa dni temu kupiłem sobie w końcu okulary po badaniach w Vision Express, dziś gdy zamykam lub zasłaniam oczy w okularach to z większą wadą widzę niewyraźnie. Sądziłem, że gdy kupię okulary to zasłaniając jedno i drugie oko będę widział identycznie, czy jest to normalne?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Widzenie obuoczne to najdoskonalsza funkcja układu wzrokowego. Jest to skoordynowana czynność obu oczu prowadząca do uzyskania pojedynczego przestrzennego wrażenia wzrokowego (stereopsji). Promienie świetlne pochodzące od przedmiotów świata zewnętrznego po przejściu przez ośrodki łamiące oczu padają na siatkówkę, tworząc w niej obraz. Siatkówka jest złożonym układem nerwowym, zdolnym do zamiany bodźca świetlnego na bodziec nerwowy i przesłania go dalej, poprzez nerwy wzrokowe i szlaki nerwowe, do kory mózgowej płata potylicznego (pole 17,18 wg Brodmana). Dopiero w korze mózgowej następuje ocena i uświadomienie sobie cech danego przedmiotu, czyli właściwe widzenie. Filogenetycznie zakodowany odruch u każdego zdrowego człowieka to ustawienie plamki na przedmiot budzący nasze zainteresowanie. Mówimy wtedy o fiksacji centralnej. Fiksować możemy jednoocznie, jak i obuocznie. Wraz z fiksacją obuoczną powstaje obuoczne widzenie. Zdolność spostrzegania dwóch różnych obrazów, z których każdy tworzy się na siatkówce jednego oka, to I stopień widzenia obuocznego, czyli jednoczesna percepcja. Zlanie się jednakowych obrazów pochodzących z obu oczu w jeden plastyczny to II stopień widzenia obuocznego, czyli fuzja. Jest to proces ośrodkowy, zależny od kory mózgowej. Fuzja możliwa jest tylko pod warunkiem, że pobudzane są korespondujące punkty siatkówek. Powstaje wtedy prawidłowa korespondencja siatkówkowa. Obrazy odbierane przez korespondujące punkty siatkówek są widziane pojedynczo. Geometryczne miejsce wszystkich punktów widzianych pojedynczo nazywamy horopterem. Przed horopterem i poza nim istnieje mała klinowa przestrzeń dopuszczalnej tolerancji, tzw. przestrzeń Panuma. Jeżeli obrazki występują z horopteru, ale znajdują się jeszcze w obrębie przestrzeni Panuma, powstaje widzenie stereoskopowe, czyli III stopień widzenia obuocznego. Stereopsja związana jest z obuoczną paralaksą, czyli faktem, że oczy są oddalone od siebie o odległość źrenic i obraz powstający w jednym oku różni się nieznacznie od obrazu z drugiego oka. Konwergencja i akomodacja są także niezbędne do oceny głębi i odległości, szczególnie z bliska.

Ogólnie rzecz biorąc "widzimy mózgiem". Każdym okiem możemy widzieć inaczej, ale obuocznie dobrze.

Pozdrawiam serdecznie