Do którego leku powinnam przyjmować lek osłonowy?

Witam, Biorę leki Acard, Atoris, Vivacor, Tritace, Trifas, Bixebra. I dodatkowo lek osłonowy Controloc. Ale nie wiem do jakiego leku, czy też leków biorę ten lek oslonowy. Bo nie zapytałam lekarza. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Controloc to lek należący do grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej, których działanie opiera się hamowaniu wydzielania kwasu żołądkowego. Stosuje się go w leczeniu wrzodów i choroby refluksowej. Niekiedy wskazane jest stosowanie pantoprazolu właśnie w celu osłonowym, jako że leki przeciwzapalne z kategorii NLPZ hamują wydzielanie prostaglandyn. Te z kolei powlekają żołądek ochronną otoczką, przeciwdziałając uszkodzeniom śluzówki.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

W Pani przypadku prawdopodobnym wskazaniem do stosowania leku Controloc jest przede wszystkim liczba stosowanych na co dzień przez długi czas leków kardiologicznych, niemniej warto zapytać lekarza prowadzącego o konieczność zażywania leku z grupy IPP.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.