Dolegliwości uboczne podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Witam serdecznie! Mam 32 lata i ostatnio Pani ginekolog stwierdziła u mnie zespół policystycznych jajników. Pani doktor poleciła stosowanie Metformaxu 500 (1/2 tabletki 3 razy dziennie) oraz zażywanie antykoncepcji (Harmonet) - nie jestem obecnie w związku i nie planuję ciąży. Czy stosowanie antykoncepcji jest konieczne? Czuję, że tabletki antykoncepcyjne bardzo wpływają na mój nastrój (stany depresyjne, ogólną niechęć do działania, drażliwość, zachowania anty-społeczne - niechęć przebywania wśród ludzi). Zauważam również wzdęcia i uczucie "puchnięcia". Wcześniej zażywałam Marvellone przez jakieś 4 lata i dopiero po ich zaprzestaniu (na 3 miesiące przed postawieniem diagnozy PCOS - brak miesiączki) zauważyłam, że nastrój znacznie mi sie poprawił i zniknęły huśtawki nastroju. Jestem przy pierwszym opakowaniu Harmonet-u. Zażyłam około połowy tabletek z opakowania i zastanawiam się nad ich zaprzestaniem. Czy nie byłoby to dla mnie szkodliwe? Być może powinnam rozważyć zmianę na inne tabletki (np. Yasminelle - słyszałam, że nie powodują one skutków ubocznych)? Powinnam wspomnieć również, że cierpię na chorobę Hashimoto i przyjmuje tyroksyne. Objawy jakie u mnie występują obecnie to: problemy skórne (wypryski na twarzy - głównie na brodzie, okolicach ust i dolnej części policzków, również na plecach - nie występowały wcześniej, bardzo wolno gojące się rany i zabliźnienia), pojawiające się pojedyncze mocne czarne włoski na brodzie, potliwość, przyspieszone bicie serca po spożyciu posiłków, wzdęcia, uczucie "puchnięcia", szybciej przetłuszczające się włosy i ich wypadanie, zmęczenie, ogólna niechęć do działania, drażliwość (te ostatnie, wydaje mi się, że nasilone po ponownym rozpoczęciu antykoncepcji). Czy powinnam zwiększyć dawkę Metformaxu? Czy kontynuować antykoncepcję? Jaką dietę stosować, żeby zmniejszyć objawy? Nisko-węglowodanową? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Po pierwsze proszę samodzielnie nie zmieniać dawki Metroformaxu. Lek ten jest związany z insulinoopornością towarzyszącą PCOS. Może on powodować jedynie część z efektów ubocznych, o których Pani pisze (np. wzdęcia). Za większość skutków ubocznych czy działań niepożądanych terapii odpowiadają najpewniej tabletki antykoncepcyjne. Jak Pani zauważyła efektów tych nie było w czasie przerwy w ich zażywaniu. Zmiana preparatu na inny zwykle nie przynosi tu istotnej ulgi, choć oczywiście nie zaszkodzi spróbować, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Celem stosowania antykoncepcji w czasie PCOS jest doprowadzenie do cyklicznego złuszczania się endometrium w macicy oraz działanie antyandrogenne, czyli zmniejszanie wydzielania męskich hormonów płciowych, które odpowiadają m.in. za zmiany kosmetyczne, o których Pani pisze. Z drugiej strony, część objawów spowodowane było przerwą w stosowaniu antykoncepcji. I tak pojawienie się zmian na plecach można powiązać z przerwą w stosowaniu tabletek. Powrót do nich spowoduje ustąpienie tych zmian za pewien czas. Podobnie takie objawy jak wypadanie włosów czy łojotok związane mogą być raczej z przerwą w stosowaniu antykoncepcji niż jej ponownym wprowadzeniem i powinny w miarę czasu ustąpić. Każda kobieta reaguje indywidualnie na hormonalną terapię antykoncepcją. Powinna Pani ponownie odwiedzić gabinet lekarski i powiedzieć lekarzowi o wszystkich doświadczanych skutkach ubocznych jej stosowania. Pozwoli to Wam wspólnie zdecydować o sensowności kontynuacji tej formy terapii. Pozdrawiam serdecznie!