Duszność, uczucie czegoś w gardle, nieprzyjemny zapach z ust

Witam, pół roku temu stojąc w pracy zacząłem mieć uczucie duszenia się (jakbym coś miał w gardle), zaczęło mi się kręcić w głowie, ponieważ zacząłem szybko oddychać, pojechałem na pogotowie. Lekarz tam powiedział, żebym się uspokoił i wolniej oddychał, po czym odesłał mnie do domu. Byłem u lekarza rodzinnego, powiedział że to nerwica, robiąc EKG (wszystko w porządku), badanie krwi (wszystko w porządku). Po około 2 miesiącach poszedłem do szpitala na badania bo cały czas mi to dokuczało, byłem u Neurologa (wszystko w porządku), u laryngologa, który stwierdził, że mam krzywą przegrodę nosową, ale oprócz tego wszystko w porządku. Poszedłem do alergologa, który zapisał mi aktualnie lek wdychany przeciwzapalny na astmę i przeciwalergiczny. Duszności, czyli uczucie wzięcia oddechu do końca, są tylko w niewielkim stopniu, ale zdecydowanie jest lepszy stan niż wcześniej, bo kiedyś odczuwałem je codziennie. Ale nadal się źle czuję, bo od tych 6 miesięcy wydaje mi się ze mam coś z gardłem, duszności są nieodczuwalne, a z gardła czasami wylatują mi takie ropne kulki i mam uczucie, jakby mi zalegała jakaś wydzielina i mam sucho w ustach. Jak nic nie odczuwam w gardle to nic mi się nie dzieje, a jak coś mi tam zalega to nawracają duszności. Ogólnie mało się denerwuje, zawsze byłem przed tym wesoły, uśmiechnięty, teraz też staram się być ale już mi ciężej. Co to może być? Z góry dziękuję za odpowiedź;)
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Odbycie tak wielu konsultacji lekarskich oraz wykonanie licznych badań i nie znalezienie istotnych patologii sugeruje rzeczywiście tło psychogenne, emocjonalne. Niepokojąca jest tylko wzmianka o ropnej wydzielinie z jamy ustnej-czy jest Pan pewien, że jest to ropa? Trudno uwierzyć, by żaden z badających Pana lekarzy nie zwrócił na to uwagi. Ewentualnie wymaga to konsultacji-choćby z lekarzem rodzinnym.
Pozdrawiam

Witam,

wskazana jest dodatkowa diagnostyka czynnika psychogennego, w tym celu zalecałabym konsultację psychiatryczną w Poradni zdrowia Psychicznego.
W leczeniu zaburzeń depresyjnych, lękowych, nerwicowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie