Dyskopatia w opisie badania kręgosłupa

Proszę o opinię na podstawie wyniku diagnostycznego :na poziomie przestrzeni międzykręgowej L4/L5 widoczna jest masywna dokanałowa wypuklina jądra miażdżystego,pośrodkowo-lewoboczna,wypadnięte jądro miażdżyste krążka w postaci masy o wym. ok 25x14x11 przylega do tylno-lewobocznej pow.trzonuL4,wnika w lewy zachyłek boczny kanału kręgowego.Widoczny jest znaczny ucisk na przyległą część worka oponowego,dyskopatia L4/L5;L3/L4 i L5/S1.badanie jest z 2012r.Z góry dziękuję .

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon