Endoskopowe poszerzenie żołądka

Miejsce zlaczenia zoladka z dwunastnica po czesciowej resekcji zoladka bedzie poszerzane za pomoca metody endoskopowej (tzw balonik).. Po jakim czasie nalezy powtorzyc taki zabieg by zminimalizowac nawrot zwezenia w tym miejscu??? Bo prawdopodobnie ta metoda nie jest na stale

Lek. Katarzyna Szymczak

W każdym przypadku indywidualnie podejmuje się decyzje o konieczności ponownego poszerzania, na podstawie objawów klinicznych lub obrazów endoskopowych. Na początkun zapewne koniczna będzie częstsza kontrola gastroskopowa, co ok 6 miesięcy.
Pozdrawiam

Odpowiedź nie jest prosta. Jeśli do tego zwężenia doszło we wczesnym okresie po operacji ( dni ) to jest prawdopodobne, że to poszerzenie nie przyniesie efektu. Jeśli od operacji upłynął dłuzszy czas, to takie poszerzenie można połączyć z nacięciem endoskopowym zwężonego zespolenia i wtedy z reguły efekt jest trwały. To są zabiegi rzadko wykonywane i efekt w dużym stopniu zależy od doświadczenia lekarza endoskopisty.