Epizod zakrzepicy żył powierzchownych
Witam!
W 2002 roku przebyłem zakrzepicę układu żylnego głębokiego kończyny dolnej prawej. W świetle żyły udowej k.d.p. widoczna jest centralna, stara, zwłókniała skrzeplina, z zachowanymi przepływami brzeżnymi. Ujście odpiszczelowo-udowe prawe drożne z zachowanym przepływem. Żyła podkolanowa k. dolnej prawej i żyły głębokie podudzia prawego o zgrubiałych, zmienionych pozapalnie, pozakrzepowo ścianach, z zachowanymi przepływami. (Zakrzepica żył powierzchniowych podudzia lewego do wysokości pogranicza podkolanowo-udowego.) K. dolna lewa - bez patologii w układzie żylnym. Byłem przez ponad 3 lata leczony, w tej chwili obecnie mam tylko i wyłącznie przepisaną na stałe do brania Aspirin protect 100 i pończochy uciskowe II stopnia, których w prawdzie prawie nie nosiłem. Zaznaczę, że zakrzepica żył powierzchniowych wystąpiła w listopadzie 2012 r., ponieważ porządnie stłukłem nogę smarowałem żelem przeciwzapalnym i brałam magnez, bo wyglądało to tak jakby silny skurcz wystąpił, trwało to tak ok. 2 tygodni i przeszło. Potem zrobiłem badanie dopplerowskie i wyszła taka diagnoza, którą wyżej zamieściłem. Na dzień dzisiejszy nic się z nią nie dzieje.
Mam pytanie, czy w związku z tą zakrzepicą żył powierzchniowych i z takim usg (diagnozą) żył muszę udać się do lekarza naczyniowego po to, żeby coś dopisał, czy po prostu zostawić, nosić pończochy i dopiero jakby coś się działo to iść do lekarza. Czy mogę przyjmować kwasy omega-3 i koenzym Q10, ponieważ mam trochę zawyżony cholesterol i lekarz rodzinny kazał mi je kupić. I jeszcze jedno, co będzie lepsze do noszenia w moim przypadku - te podkolanówki czy pończochy? Zaznaczę, że żylaków nie posiadam.
Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 48 LAT ponad rok temu
Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]
Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.
Witam!
Na podstawie opisu przypadku można przypuszczać, że uwidocznione skrzepliny w układzie żył głębokich są dobrze zorganizowane i zwłókniałe, jednocześnie żyły głębokie mają zachowany przepływ. Ostatnio przebyty epizod zakrzepicy żył powierzchownych nie wynikał bezpośrednio ze zmian uwidocznionych w żyłach głębokich. W związku z tym wydaje się, że nie ma powodów do ponownego włączenia leczenie przeciwkrzepliwego, ale należy zastosować się do ostatnich zaleceń chirurga naczyniowego i stosować kwas acetylosalicylowy (aspirin protect) oraz terapię uciskową. Z uwagi na lokalizację zmian preferowane mogą być tutaj pończochy. Preparaty takie jak kwasy omega-3 oraz koenzym Q10 mogą być stosowane bez przeciwwskazań. Należy pozostać pod regularną kontrolą chirurga naczyniowego.
Pozdrawiam serdecznie!