Fobia szkolna i indywidualne nauczanie

Witam, jestem Kamila i mam prawie 19 lat... wiem w 100%, że mam fobię szkolną... mam wszystkie możliwe objawy, jakie człowiek może mieć. Moje pytanie polega na tym, że... chodzę do 3 klasy technikum, czyli zostało mi 1,5 roku szkoły, więc walczę o nauczanie indywidualne... nie mam pojęcia, jakie papiery są w tym celu potrzebne... byłam u jednej pani (psychiatra), która zamiast mi pomóc, to mnie bardziej zdołowała. Zaczęła mi mówić, że albo zacznę chodzić do szkoły, albo żebym ją rzuciła :( Wychowawczyni ze swojej strony wypisała papiery, a ten psychiatra, u którego się leczyłam, odeszła na macierzyński, powiedziano mi, że indywidualne można mieć tylko na 3 miesiące w moim przypadku (?) i że w przyszłości, jak będę szukać pracy, mogą mnie wziąć za chorą psychicznie (?). Pomocy!!!

KOBIETA ponad rok temu

Witaj!

Dokumenty potrzebne do uzyskania nauczania indywidualnego wystawia zespół orzekający, działający przy większości poradni pedagogiczno-psychologicznych. Do otrzymania takiego zaświadczenia będziesz potrzebowała również opinii psychiatrycznej. Jednak jeśli psycholog pracujący w poradni potwierdzi diagnozę fobii szkolnej, z pewnością powie Ci, jakie dalsze kroki powinnaś podjąć.

Moim zdaniem nie powinnaś się martwić o to, że w przyszłości możesz mieć problemy ze znalezieniem pracy lub że ktokolwiek źle Ciebie potraktuje ze względu na tryb nauczania. Nie jestem pewna, czy informacja o indywidualnym trybie nauczania w ogóle widnieje na świadectwie ukończenia szkoły. Takiej informacji z pewnością udzieli Ci psycholog szkolny lub psycholog pracujący w poradni.

Nie martw się na zapas. Bardzo wiele osób cierpi z powodu różnych rodzajów fobii, w tym fobii szkolnej. Ważne jest jednak podjęcie odpowiedniego leczenia, opartego głównie na psychoterapii. Samo nauczanie indywidualne nie rozwiązuje problemu. Dlatego radziłabym Ci poszukać dobrego psychoterapeuty, który pomoże Ci w walce z lękiem. Pamiętaj, że masz przed sobą całe życie, a nieleczona fobia może mieć poważne konsekwencje.

Pozdrawiam Cię ciepło!