Gdzie szukać winy, że nie mogę zajść w ciążę?

Witam, w wieku 18 lat zaszłam w pierwszą ciąże, niestety w 13 tygodniu poroniłam, nie miałam żadnego zabiegu i do tej pory noe dowiedziałam się jaki był powód poronienia ponieważ lekarka do której trafiłam z pretensjami mnie przyjęła i traktowała mnie jakby to była moja wina że poroniłam... było to dla mnie i dla mojego chłopaka bardzo traumatyczne przeżycie, po ok 5 miesiącach postanowiliśmy jednak że zaczniemy starania o dziecko ponieważ stwierdziliśmy że jesteśmy na to gotowi... mija 8 miesiąc i nic, odkąd zaczęliśmy sie strarać zawsze miałam pewnie objawy ciąży, za każdym razem sądziłam że jednak się udało ale miesiączka przychodziła jednak 2/3 dni później niż powinna i tu narzuca mi się pytanie, czy z moim organizmem jest wszystko w porządku ? Boje się że przez tamtą sytuacje nie moge ponownie zajść w ciąże. Oboje jesteśmy zdrowi, na nic nie chorujemy ani nie przyjmujemy zadnych leków. Bardzo chciałabym zajść w ciąże ale nie wychodzi, czytałam na różnych forach że niby poronienie nie wpływa na kolejne ciąże ale rownież kobiety pisały ze udawało im sie zająć w ciaze juz po 3 miesiącach od utraty ciąży. Nie mam możliwości wykonać badań ponieważ znajduje sie aktualnie za granicą ale chciałabym sie dowiedzieć czy to ze nie moge ponownie zajść może byc moją winą. Pozdrawiam

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Powinna Pani podejść do tego na spokojnie. Bezpłodność stwierdza się dopiero gdy po roku starań para nie może mieć dziecka, przy regularnym współżyciu 3-4 razy w tygodniu. Po takim okresie powinno wdrożyć się diagnostykę w poszukiwaniu przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Szacuje się, że co 3 kobieta kiedykolwiek poroniła. Większość z nich później zaszła w ciążę, także jest duża szansa, że i Państwu się uda.