Hashimoto i nadczynność tarczycy oraz ataki paniki

Witam. Od 2 lat choruje na hasimoto. Po ciazy wyszła mi nadczynnosc.Urodziłam w czerwcu a od wrzesnia biorę thyrozol i propanolol. Tsh ii ft4 wróciło do normy a ja wciąż czuję objawy-niepokoj,strach,panika.Boję się iść między ludzi ze mnie złapie atak.Nie moge tak zyc.Chce wyjsc i rozmawiac z ludzmi bez strachu.Czy powinnam zażywać leki przeciwdepresyjne?Czy można je stosować razem z hormonami?Prosilabym o odp endokrynologa.

Witam. W prawdzie nie jestem ednokrynologiem, ale też opisywany przez Panią problem nie ma wyłącznie charakteru somatycznego. Nie musi być on też wywołany tylko wpływem hormonów. Tym bardziej, że w chwili obecnej są one w normie. Mogło wydarzyć się tak, że zmiany hormonalne i towarzyszący im lęk wywołały tzw. reakcję nerwicową. Jeżeli tak było należy podjąć leczenie, tym bardziej, że Pani lęki mogą mieć wpływ na relacje z małym dzieckiem. Moje hipotezy mógłby potwierdzić tylko rzetelny wywiad z Panią. W tym celu radzę udać się na konsultację do doświadczonego psychoterapeuty. Psychoterapia jest podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych. Uzupełniana jest ona farmakoterpią w przypadku dużego nasilenia objawów. Małgorzata Danielewicz