Interpretacja wyników badania hormonów tarczycy i kortyzolu

Proszę o interpretację wyników: TSH 5,36 mlU/l ft3 4,18 pmol/l ft4 19,4 pmol/l anty-TPO 19,6 IU/ml od lat przyjmuję letrox 100 1 tab/dziennie. Z własnej inicjatywy zrobiłem badanie kortyzolu, rano- 23,68mikrogram/dl ( zakres referencyjny badania 6,2-19,4)choć ogólnie przyjmuje się 4-25 więc nie wiem jak to interpretować - dodam, że dość intensywnie uprawiam sporty wytrzymałościowe a i stres nie jest mi obcy ( czy może to wpływać na poziom kortyzolu?). Z góry dziękuję za sugestie.

Magdalena StusiĹska

Tak- stres może wpływać na wynik kortyzolu, do tego badania tego hormonu interpretujemy w oparciu o jego dobowe wahanie- największy poziom kortyzolu występuje rano. Jeżeli chodzi o wyniki tarczycy- trudno je interpretować bez znajomości Pana historii choroby- proszę je jednak skonsultować z lekarzem, być może konieczna będzie modyfikacja leczenia.