Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po zabiegu łyżeczkowania macicy po poronieniu

Witam 2 tygodnie temu miałam zabieg łyżeczkowania w związku z poronieniem w 8 tyg. Czuję się dobrze. Proszę o interpretację wyniku histopatologicznego: fragment kosmówki wczesnej ze zwyrodnieniem wodniczkowym podścieliska kosmków. W matczynej części łożyska liczne, rozproszone ogniska martwicy, zapalenia ropnego oraz rozległe wylewy krwi. Co to oznacza? Czy za kilka miesięcy będę mogła starać się o kolejną ciążę?

Witam serdecznie!

Przytoczony wynik oznacza, że w pobranym materiale stwierdzono resztki po poronieniu. Zwyrodnienie wodniczkowe jest formą morfologiczną zmian wstecznych w komórkach, która polega na tworzeniu się licznych wodniczek w cytoplazmie komórek. Nie jest to przyczyna poronienia.
Opisywane zmiany w matczynej części łożyska odpowiadają obrazowi charakterystycznemu dla infekcji wirusowych, ewentualnie innych ogólnoustrojowych chorób matki. Ze względu na brak informacji na temat Pani stanu zdrowia niemożliwe jest dokładne zinterpretowanie opisu badania patomorfologicznego. W obecnej sytuacji powinna się Pani zgłosić do lekarza prowadzącego, który będzie miał możliwość całościowego przyjrzenia się Pani sytuacji i ewentualnego ustalenia przyczyny poronienia.

Przytoczony wynik nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia ponownych prób poczęcia. Warto jednak pamiętać, że konieczna jest przynajmniej 3-miesięczna przerwa, będąca najkrótszym czasem na regenerację organizmu.

Pozdrawiam