Jak mam rozumieć poniższe badania?

Witam,
w 8 tyg. ciąży zdiagnozowano u mnie puste jajo płodowe. Jestem po zabiegu, wynik histopatologiczny to: fragmenty wczesnej kosmówki ze zwyrodnieniem wodniczkowym podścieliska kosmków. Lekarz, który wręczył mi wynik, nic szczególnego nie powiedział, a bardzo zależy mi na interpretacji wyniku. Powiedział jedynie, że mąż powinien zbadać nasienie...
Mam 37 lat. Mam zdrowe dziecko, ale poczęte z innym mężczyzną.
Dziękuję z góry za interpretację i pozdrawiam,
Ania

Witam serdecznie!
Przytoczony wynik oznacza, że w pobranym materiale stwierdzono resztki po poronieniu. Zwyrodnienie wodniczkowe jest formą morfologiczną zmian wstecznych w komórkach, która polega na tworzeniu się licznych wodniczek w cytoplazmie komórek. Nie jest to przyczyna poronienia.
Przyznam, że nie wiem, dlaczego lekarz proponował wykonanie badań nasienia. Powinna Pani udać się do niego na konsultację, w trakcie której wyjaśni swoje zalecenia.
Zwyrodnienie wodniczkowe zwykle służy różnicowaniu z zaśniadem groniastym, będącym chorobą trofoblastyczną. Etiologia zmian nie jest do końca poznana, ale najczęściej obserwuje się tu kariotyp 46XX, gdzie oba zestawy chromosomów pochodzą od ojca.
Puste jajo płodowe wraz z wystąpieniem zwyrodnienia wodniczkowego nie jest bezwzględnym wskazaniem do rozpoczynania diagnostyki.
Pozdrawiam