Interpretacja wyniku rezonansu magnetycznego głowy u 28-letniej kobiety

Pytanie o wynik rezonansu magnetycznego głowy. W istocie białej płatów czołowych, skroniowego prawego i ciemieniowego prawego obecne pojedyncze ogniska śr. do 5 mm hiperintensywne w sekwencjacj T2 zależnych, nie wzmacniające się po podaniu kontrastu- zmiany niespecyficzne, w pierwszej kolejnosci demielinizacyjne.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Choroby demielinizacyjne – wszelkie choroby układu nerwowego, w których dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Utrudnia to przewodzeniu sygnałów w zajętych nerwach, co prowadzi do pogorszenia w zakresie czucia, ruchu, postrzegania i innych funkcji w zależności od nerwów, które są zajęte.

Termin opisuje skutek choroby, a nie jego przyczynę; niektóre choroby demielinizacyjne są spowodowane przez czynniki genetyczne, inne przez czynniki zakaźne, reakcje autoimmunologiczne, a w przypadku niektórych etiologia nie jest znana.