Jak chronić dziecko przed próchnicą?

Dzień dobry. Dziecko 2.5 roku. W czym podawać mleko, aby w jak najmniejszym stopniu szkodzić zębom? Próchnica butelkowa niestety się już pojawia.

Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej od pierwszych lat życia. Niemowlakom po karmieniu powinno się przemywać dziąsła letnią wodą, żeby pozbyć się resztek pokarmu. Po skończeniu przez dziecko 6 miesięcy można podawać fluor w kroplach, który przeciwdziała próchnicy, jednak warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Ważnym elementem profilaktyki próchnicy jest szczotkowanie pierwszych zębów miękką szczoteczką z minimalną ilością pasty do zębów bez fluoru. W takim przypadku, nawet jeśli dziecko połknie pastę nic mu się nie stanie. Wraz z wyrobieniem nawyku szczotkowania zębów i nie połykania pasty należy wprowadzać pastę z fluorem przeznaczoną dla dzieci. Szczoteczkę powinno się wymieniać raz na 3 miesiące.Należy pamiętać, że powstawaniu próchnicy sprzyja cukier zawarty przede wszystkim w słodyczach.Zawsze po zjedzeniu słodyczy dziecko powinno umyć zęby, by pozostałości po słodyczach nie rozkładały się na zębach. Ponadto, warto wyrobić w dziecku nawyk co najmniej dwukrotnego mycia zębów, rano po zjedzeniu śniadania i wieczorem po kolacji.Ważna jest odpowiednia dieta. Wybierajmy produkty, które są cennymi składnikami zdrowej diety, w której powinny się znaleźć owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty. Przede wszystkim jak najmniej przetworzonej żywności, białego cukru a białą mąkę warto zastąpić pełnoziarnistą. Zdrowym nawykiem w profilaktyce próchnicy jest picie wody zamiast słodkich napojów. Zdrowa i bogata w witaminy dieta to również podstawa dla zdrowych zębów.W profilaktyce próchnicy ważne są również wizyty u stomatologa dziecięcego, do których dziecko powinniśmy przyzwyczajać od momentu pojawienia się pierwszych zębów. Podczas wizyt kontrolnych warto w ramach zapobiegania próchnicy polakierować fluorem zęby, a także zalakować bruzdy, by nie zbierała się w tych miejscach próchnica.

Przede wszystkim dokładnie szczotkować zęby dziecku 2 razy dziennie. Po wieczornym umyciu zębów do picia tylko woda. Jeżeli będzie podawane mleko próchnica będzie nie do opanowania. Jak najszybciej wyleczyć wszystkie zęby mleczne do stanu idealnego.