Czy można profilaktycznie zaradzić próchnicy zębów mleczaków?

Witam serdecznie. Mój synek za miesiąc skończy trzy latka. Wszystkie ząbki ma zdrowe co miesiąc temu zostało potwierdzone na wizycie. Jednakże tyle się obecnie słyszy o pruchnicy u tak małych dzieci. Zastanawiam się czy jest jakiś sposób by urochnic jego mleczne ząbki. W internecie znalazłam informacje ze można ząbki zalakować lub polakierować. Nasza Pani stomatolog powiedziała ze ząbki stałe się lakuje w szczególności 6-tki. Z kolei nt lakierowania są sprzeczne opinie w internecie.

Przed próchnicą ząbki Pani dziecka ochroni przede wszystkim odpowiednia dieta i dokładna higiena jamy ustnej.
Ciasteczko co parę minut w trakcie zabawy, cukierek w autobusie, banan na spacerze, a przed snem słodka kaszka popita soczkiem i zęby na pewno będą miały próchnicę. Należy unikać częstego podawania słodyczy, a jeżeli dziecko je słodkie potrawy to tylko wtedy, gdy można mu po zjedzeniu umyć zęby. Ważne jest również, żeby po umyciu zębów wieczorem, nie piło już żadnych słodkich napoi. Trzyletnie dzieci nie potrafią jeszcze dobrze umyć zębów, należy im w tym pomóc i dokładnie sprawdzić. Warto też przypilnować, czy nasze wysiłki nie idą na marne, bo w otoczeniu są inne osoby, które dziecku często dają słodycze i słodkie napoje.
Lakowanie zębów mlecznych rzeczywiście nie bardzo ma sens ponieważ lak słabo przylega do mlecznych zębów, a próchnica i tak powstaje najczęściej na punkcie stycznym, którego nie można polakować. Jeżeli chodzi o lakierowanie: fluor zdecydowanie wzmacnia zęby. Trzylatki jednak najczęściej nie potrafią powstrzymać się przed połykaniem pianki czy lakierów, które nakłada się na zęby. Dlatego lakierowanie też wykonuje się dopiero u starszych dzieci.

Lakierowanie zębów u małych dzieci jest jak najbardziej wskazane, pozwala to wzmocnić szkliwo u młodych pacjentów. Najważniejsza jest jednak dieta (maksymalne ograniczenie cukru - tu wato zainteresować się ksylitolem) oraz higiena jamy ustnej (po wieczornym myciu nie należy spożywać żadnych posiłków, a w nocy do picia podawać jedynie wodę. Pozdrawiam.