Jak interpretować wynik badania TSH u 13-latka na diecie?

Witam prosze o pomoc w interpretacji wynikow syn 13 lat 64kg wagi i 165cm wzrostu. Wynik tsh 3,665 μIU/ ml ( norma 0,580-3,590) anty-TPO 0,00 IU/ml norma 0,00-5,61 anty-TG 0,87 IU/ml norma(0,00-4,11) ACTH 49,80 pg/ml norma 7,20-63,30 Kortyzol 18, 69 μg/dl w godzinach porannych (norma 6,24-18,0) gdzie w innych laboratoriach jest norma 5-25 μg. Syn aktualnie na diecie redukujacej wage, schudl z 73.4kg do 64 w ciagu 3 miesiecy. Czy powinna sie martwic?

Lek. Paweł Szadkowski

Myślę, że nie ma powodu do niepokoju. Co prawda według norm tego laboratorium TSH jest podwyższone, ale zazwyczaj norma jest do 4. Może warto oznaczyć jeszcze FT4 dla pewności, że tarczyca pracuje prawidłowo. Nie podała Pani z jakiego powodu wykonywała Pani te badania, czy poza redukcją wagi coś się u syna dzieje niepokojącego. Jeśli nie ma żadnych objawów, myślę, że nieco podwyższony kortyzol nie stanowi powodu do niepokoju, ACTH jest w normie.