Jak interpretować wynik RM mózgu i czy świadczy to o SM?

Dziś mialem rezonans magnetyczny i wykazało ze mam bardzo dużo bialych plamek na mózgu,czyli SM stwardnienie rozsiane!Jak teraz będzie wyglądało moje zycie,bede sie leczył i chciał bym pracować,na co nalezy uważać?

SM rozpoznaje sie na podstawie objawów i badania neurologicznego a nie tylko na podstawie badania MR. Często konieczne jest również badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Pana pytania powinny być zadane lekarzowi, który zlecił badanie MR i zna Pana historię. Pozdrawiam.

Witam!
Drobne przejaśnienia w istocie białej mózgu nie muszą świadczyć o demielinizacji typu SM. Mogą być pochodzenia naczyniowego. SM jest zbyt poważną chorobą, aby rozpoznanie opierać tylko na jednym wyniku. W dobrym Oddziale Neurologicznym niech dokończą diagnostykę: potencjały wywołane, EEG, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. A jeżeli nawet rozpoznają SM to i tak w dzisiejszych czasach nie jest to jakaś klęska: są leki refundowane, są programy lecznicze w ramach, których leki są darmowe. Przebieg choroby można zwolnić, a nawet zatrzymać, ale wymaga to wielu wyrzeczeń i samozaparcia. Ludzie z SM muszą żyć normalnie.
Powodzenia
W. Łuczkowski.