Jak leczy się infekcje urologiczne na początku ciąży?

Jestem w 9 tygodniu ciąży i okazało się, że mam infekcję dróg moczowych. Ginekolog przepisał mi furagin tabletki, które kazał dawkować 3x dziennie po dwie tabletki. Jednak czytalam, ze furagin a w pierwszym trymestrze ciąży, może prowadzić do poronienia. Z jednej strony ufam swojemu lekarzowi, z drugiej zaś, nam spore obawy, bo jest to ciąża długo wyczekiwana. Czy moje wątpliwości są uzasadnione? Czy istnieją zamienniki specjalnie dedykowane kobietom w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób podważać decyzji ginekologa, zwłaszcza gdy chodzi o bezpieczeństwo rozwijającego się płodu. Faktycznie furazydyna jest niewskazana w I oraz III trymestrze ciąży (zwłaszcza na 6 tygodni przed porodem) i w jej miejsce lekarze niekiedy zapisują amoksycylinę lub cefaleksynę. Niekiedy jednak lekarz decyduje o leczeniu Furaginem, gdy korzyści z zastosowania leku przewyższają ewentualne zagrożenia będące konsekwencją zażywania antybiotyku. Jednak bez przeanalizowania wyników badań czy zapoznania się z Pani dolegliwościami trudno domniemywać, co byłoby lepszym wyborem. O zapaleniu pęcherza moczowego podczas ciąży może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-w-ciazy-objawy-przyczyny.

Proszę pamiętać, że infekcja układu moczowego w ciąży również może być niebezpieczna, a nieleczona bądź leczone nieefektywnie – może skutkować powikłaniami. Nawet w przypadku bakteriomoczu bezobjawowego ciężarne poddaje się leczeniu, ponieważ istnieje ryzyko, że wraz z upływem czasu rozwinie się odmiedniczkowe zapalenie nerek. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/ostre-odmiedniczkowe-zapalenie-nerek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.