Jak leczyć brak libido u 27-latka?

Dzień dobry. Byłem u pani seksuolog, która jest jednocześnie psychiatrą. Moim problemem jest brak libido, podniecenia i pożądania seksualnego, a także brak porannych erekcji. Pani dr powiedziała, że nie mam pojęcia, czy coś jest nie tak w obrębie wymienionych zaburzeń ponieważ nie mam partnerki i na tym wizyta się skończyła. Moje pytanie brzmi, czy libido jest związane tylko z jedną osobą z którą jest się w związku ? Cały czas wydawało mi się, że męskie libido skierowane jest w kierunku wielu kobiet. Obecnie nie mam ochoty na seks, masturbację oraz poznawanie nowych kobiet bo całkowicie spadło mi libido. Endokrynologicznie wszystko jest ok testosteron 711 (przy max 950), inne hormony w normie. Psychologicznie jestem na takim poziomie jak przed zachorowaniem. Problem trwa od 7 miesięcy. Nie mam już nadziei, że ktoś mi pomoże.

Dzień dobry,

Faktycznie, wydaje się, że obniżone libido, brak podniecenia i pożądania łatwiej jest rozpoznać i leczyć w przypadku osób posiadających partnera, który w tym przypadku byłby swoistym "testerem" skuteczności podejmowanych działań leczniczych, toteż konkluzja seksuologa nie jest pozbawiona sensu. Podaje Pan, że Pański tzw. apetyt na seks jest obniżony, co mogłoby wskazywać na przyczynę natury medycznej (endokrynologicznej) - jednakże poziom hormonów mieści się u Pana w normie.
W powyższej sytuacji, przy wykluczeniu przyczyn biologicznych należałoby chyba rozważyć możliwość wystąpienia przyczyn o charakterze psychologicznym, przy czym niekoniecznie musi być to jakiś szczególny wstrząs, stres czy traumatyczne wydarzenie. Możliwe, że, jak rozumiem, nie będąc od dłuższego czasu w związku, stopniowo "wyłączał" Pan potrzebę seksualną, skoro nie miał Pan z kim jej "realizować", uzyskując w efekcie obniżony jej poziom. Możliwe również, że Pańskie wcześniejsze doświadczenia seksualne wywołały w Panu np. nieprzyjemne odczucia, co również spowodować mogło spadek libido.
Zamiast jednak stawiać nieuprawnione hipotezy, lepiej byłoby skonsultować sprawę ze specjalistą. W tym wypadku sugerowałbym psychologa-seksuologa bądź psychologa, który posiadałby wystarczającą wiedzę z zakresu seksuologii, pozwalającą odnaleźć związek pomiędzy Pańskim profilem psychologicznym i seksuologicznym.
Pozdrawiam. Maciej Rutkowski. www.abovo.bialystok.pl