Jak leczyć duszności z powodu lęku uogólnionego?

Ma pan/pani jakieś sposoby na to jak przetrwać ataki duszności spowodowane przez zespół lęku uogólnionego? Ostatnio łapie mnie to głównie gdy kładę się spać i jak oglądam telewizję... Nie jest to bezpośrednie następstwo lęku, bo duszności przychodzą bez powodu, niczego się wtedy nie boję
KOBIETA, 24 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeśli duszności są dla Pani uciążliwe i znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem lub terapeutą. Mogą oni pomóc w znalezieniu skutecznej terapii, która okaże się owocna w radzeniu sobie z zespołem lęku uogólnionego (ZLU).

Poza tym może Pani spróbować zastosować różne techniki, polegające na spokojnym oddychaniu. Głębokie i powolne oddechy pomagają złagodzić duszności. Dodatkowo, ćwiczenia takie jak medytacja, joga, czy progresywna relaksacja mięśniowa mogą pomóc w redukcji napięcia i lęku, które z kolei przyczyniają się do duszności.

W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii, dlatego zalecamy kontakt z lekarzem, który dobierze leki odpowiednio dla stanu Pani zdrowia.

Więcej informacji o ZLU znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-leku-uogolnionego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.