Jak mam dalej stosować antykoncepcję w tej sytuacji?

Witam, mam nieregularne miesiączki, czasem brak krwawienia trwa kilka miesięcy. Zostały mi przepisane tabletki Drovelis i miałam czekać z pierwsza tabletka do pierwszego dnia krwawienia. Niestety, okazało się, że skaleczyłam krocze i pomyliłam krew z rany z krwią menstruacyjną. Ostatnia miesiączka początkiem czerwca, a jeszcze poprzednia w styczniu. Nie wiem w jakim dniu cyklu wzięłam tabletkę. Obecnie wzięłam dwie tabletki i nie wiem czy przerwać czy kontynuować. Do ginekologa mam się zgłosić dopiero po wybraniu 3 opakowań. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

może Pani kontynuować przyjmowanie tabletek Drovelis, jednak wymaga to stosowania dodatkowego zabezpieczenia – np. w postaci prezerwatywy.

Rozpoczęcie przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej powinno nastąpić w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Wówczas ochrona antykoncepcyjna nastąpiłaby natychmiastowo. Rozpoczęcie pierwszego opakowania między drugim a piątym dniem miesiączki wymagałoby stosowania dodatkowego zabezpieczenia przez 7 kolejnych dni.

Nie wiemy, w którym dniu cyklu przyjęła Pani pierwszą tabletkę antykoncepcyjną, dlatego w Pani przypadku bezpieczniej będzie stosować dodatkową ochronę przez cały ten cykl.

Druga opcja to zaprzestanie przyjmowania tabletek i poczekania na naturalne krwawienie, w którym od nowa rozpocznie Pani zażywanie tabletek.

Więcej na ten temat pod linkami kierującymi do innych pytań:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zaczac-brac-tabletki-antykoncepcyjne-w-dowolnym-dniu-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-brac-tabletki-w-dowolnym-dniu-cyklu. https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-czy-mozna-zaczac-je-brac-w-polowie-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.