Od którego momentu jestem zabezpieczona?

Lekarz przepisał mi tabletki koncepcyjne vibin mini z zalecieniem żebym zaczęła je brać od pierwszego dnia cyklu. Jednak w cyklu poprzedzającym rozpoczęcie brania tabletek byłam zmuszona użyć tabletki ,,dzień po" (lekarz został o tym poinformowany) po której dostałam dwóch -tak mi sie wydaje- krwawień środcyklicznych. Do tej pory miałam nieregularne zbyt długie cykle. Przy początku trzeciego krwawienia które wypadło mniej więcej wtedy kiedy mogłabym spodziewać się okresu, zaczęłam branie tabletek antykoncepcyjnych. Moje pytanie brzmi: Jeżeli krwawienie na początku którego zaczęłam zażywać tabelki nie było miesiączką tylko kolejnym krwawieniem będącym wynikiem zażycia tabelki ,,po" to od którego momentu jestem chorniona antykoncepcyjne? Czy już od następnego blistra? Czy powinnam przerwać branie tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

może Pani kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, ale jeśli pierwsza tabletka nie została przyjęta w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, to działanie tabletek nie będzie natychmiastowe.

Rozpoczęcie doustnej antykoncepcji hormonalnej w dowolnym dniu cyklu jest możliwe, ale należy liczyć się z tym, że ochrona antykoncepcyjna nastąpi dopiero w kolejnym cyklu, a więc po rozpoczęciu kolejnego opakowania. W tym miesiącu należy więc stosować dodatkowe zabezpieczenie podczas zbliżeń.

Podobne pytania pojawiały się w naszym serwisie. Znajdzie je Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-bede-zabezpieczona-w-tej-sytuacji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przyjac-lek-vibin-mini-pierwszy-raz,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zaczac-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne-yaz-w-dowolnym-dniu-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.