Czy powinien mnie martwić brak krwawienia z odstawienia?

Hej! Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne vibin mini, rozpoczęłam opakowanie 3/4 dnia okresu, jestem na etapie brania tabletek placebo, już 3 tabletka i dalej nie wystąpiło krwawienie z odstawienia. Czy powinnam się martwić? Jest to moja pierwsza antykoncepcja, zawsze brałam regularnie tabletki, raz spóźniłam się o 40 minut, nie mialam wymiotów, biegunki lekkie, nawet nie co u mnie jest „normalne” załatwiam się może raz dziennie, i tyle. Kiedy miałam mieć planowo owulacje współżyłam, bez dodatkowego zabezpieczenia, co prawda partner doszedł już będąc na zewnątrz. Momentami miałam bóle podobne/zbliżone do okresu, ale to tyle

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pierwsza tabletka antykoncepcyjna powinna zostać przyjęta w pierwszym dniu krwawienia, czyli w pierwszym dniu miesiączki. Takie postępowanie zapewnia natychmiastową ochronę przed ciążą.

Jak informuje producent tabletek Vibin Mini można rozpocząć przyjmowanie tabletek w późniejszym czasie (między drugim a piątym dniem cyklu), ale wówczas należy zastosować dodatkową ochronę antykoncepcyjną na przykład w postaci prezerwatywy przez kolejne siedem dni. Jeśli nie postąpiła Pani w ten sposób, to antykoncepcja mogła nie zadziałać prawidłowo i istnieje ryzyko ciąży.

W związku z tym zanim rozpocznie Pani kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych powinna Pani wykonać test ciążowy.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-antykoncepcyjna-przyjeta-w-3-dniu-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletka-w-3-dniu-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-w-5-dniu-cyklu-czy-jestem-chroniona.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.