Jak prawidłowo stosować Lesiplus?

Dostałam dzis swoje pierwsze tabletki antykoncepcyjne - lesiplus. Czy moge zaczac stosować je w dowolnym dniu cyklu? Jesli tak to po jakim czasie osiagnal swoja skuteczność?
KOBIETA, 19 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent tabletek antykoncepcyjnych Lesiplus informuje w ulotce, która jest dołączona do każdego opakowania, że – jeśli w poprzednim miesiącu nie stosowano żadnych środków antykoncepcyjnych zawierających hormony, to pierwsza tabletka Lesiplus powinna zostać przyjęta w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego. Wówczas ochrona będzie natychmiastowa.

Istnieje także możliwość rozpoczęcia tabletek między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, ale wymagać to będzie dodatkowych środków ochrony przez pierwszy tydzień. Producent nie podaje, jak wygląda sytuacja w momencie rozpoczęcia tabletek w dowolnym dniu cyklu, dlatego najprawdopodobniej można wtedy uznać całe pierwsze opakowanie za niezabezpieczone. Lepiej więc poczekać do pierwszego dnia miesiączki.

Podobne pytania znaleźć można tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-ktorym-dniu-cyklu-zaczac-brac-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-rozpoczac-zazywanie-tabletek-w-dowolnym-dniu-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-rozpoczac-przyjmowanie-tabletek-antykoncepcyjnych-w-dowolnym-dniu-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.