Czy mogę zacząć brać tabletki w dowolnym dniu?

Witam Zmagam się z tobielem na jajniku który jest leczony hormonalnie. Miałam długa przerwę od brania antykoncepcji do której wracam, czy mogę zacząć brać tabletki w dowolnym dniu? Ponieważ nie mam miesiączki i prawdopodobnie będę musiala z nia długo czekać, nie zależy mi na ochronie przed zajęciem w ciąże tylko i wyłącznie stosuje tabletki by pozbyć się torbiela. Czy w takim razie jest zbędne czekanie na 1 dzien miesiączki? Czy również wtedy tabletki nie będą działać? Oraz czy jeżeli zażyje je w dowolnym dniu czy nieregularny okres później się ureguluje? Dziękuję za odpowiedz
KOBIETA, 20 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie ma naturalnych menstruacji, lecz tzw. krwawienia z odstawienia. Może więc wydawać się, że okres się wyregulował, ponieważ krwawienia z odstawienia zazwyczaj występują w przerwie od hormonów.

Producenci zalecają, aby przyjąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną w pierwszym dniu miesiączki, co zapewnia natychmiastową ochronę. Jeśli rozpocznie Pani stosowanie tabletek w dowolnym dniu cyklu, pigułki nie będą Panią chroniły przed ciążą.

Jeśli jednak nie zależy Pani na ochronie antykoncepcyjnej, to proszę przyjąć pierwszą tabletkę w dowolnym momencie – oczywiście warto to przedtem skonsultować z ginekologiem.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zaczac-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne-yaz-w-dowolnym-dniu-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-ktorym-dniu-cyklu-zaczac-brac-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletki-sylvie-moge-zaczac-brac-w-dowolnym-dniu-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.