Jak obliczyć datę zapłodnienia po odstawiniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, bardzo proszę o dokładne przeanalizowanie mojej sytuacji. W grudniu zeszłego roku zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne Yasminelle. Po pierwszym opakowaniu pojawiło się krwawienie z odstawienia. Popełniłam błąd, gdyż w pierwszą tabletkę przyjęłam w pierwszym dniu krwawienia (z czego przerwa trwała tylko 3 dni zamiast 7), czyli 5 stycznia w 4 dniu zażyłam pierwszą tabletkę. 8 stycznia to była 4 tabletka z blistra zapomniałam przyjąć tabletkę o czasie - ona została przyjęta w 11-12 godzinie po czasie. - Czy to wpłynęło na skuteczność tabletek? Kolejne tabletki do końca opakowania były przyjmowane o czasie. Po zakończeniu tegoż opakowania byłam zmuszona odstawić tabletki ze względu na badania. Natomiast ostatni stosunek który podczas brania tychże pigułek odbył się przy 16 tabletce - czyli 5 dni przed ostawieniem tabletek antykoncepcyjnych - było to 20.01.2012r. Ostatnią tabletkę przyjęłam 25.01.2012r. Słabe krwawienie/plamienie z odstawienia pojawiło się 29.01.2012 (z tego co wyczytałam w ulotce krwawienie z odstawienia przy skróconej przerwie może być mniej intensywne). Miesiąc później po krwawieniu z odstawienia tj. koniec lutego nie pojawiła się miesiączka. Skierowałam sie na wykonanie badan Beta HCG BetaHcg - 02.03.2012r. - 37,98 mIU/ml --> co odpowiada ciąży ok. 2 tygodni, kolejne badanie BetaHcg wykonałam 05.03.2012 - 290,2 --> wartość oczekiwana 3 tydzień ciąży: 58-712, 4 tydzień ciąży: 95-7500 Pierwsze USG było wykonane 14.03.2012r. -> uwidoczniony tylko pęcherzyk płodowy 9mm, brak zarodka (to był 6 tydzień licząc od krwawienia z odstawienia tj.29.01.2012) - sprzęt ultrasonograficzny szpitalny. Kolejne USG było wykonane 19.03.2012 -> uwidoczniony pęcherzyk 15,7mm, oraz zarodek 3,5 CRL (to był 6 tydzień + 5 dni od krwawienia z odstawienia) - sprzęt ultrasonograficzny szpitalny. Kolejne USG 30.04.2012 (12 tydzień + 6 dni licząc od dnia krwawienia z odstawienia) - (USG wykonane na profesjonalnym sprzęcie ultrasonograficznym - dokonano wszelkich pomiarów bardzo ważnych dla 11-14 tyg. ciąży). Według pomiarów USG wskazało 12tyg. + 1 dzień. Kolejne USG 28.08.2012 (30 tydz. według ostatniego krwawienia z odstawienia) - pomiar usg wskazywał 29 tygodni+5 dni. Bardzo proszę o szczegółową interpretację wyników oraz wszystkich danych - głównie chodzi mi o stosunek który odbyłam 20.01.2012 a 25.01.2012r. przyjęłam ostatnią tabletkę czy w ciągu tych kilku dni mogłoby dojść do zapłodnienia mimo krwawienia/plamienia z odstawienia? Jest to dla mnie istotne, gdyż 20.01.2012 to był ostatni stosunek z moim poprzednim partnerem, później bez zabezpieczenia świadomie współżyłam z moim aktualnym partnerem). Chociaż wszystkie dane badań wskazują mniejszą ciążę proszę o interpretacje czy to może być możliwe żeby był błąd w wyliczeniach? Pierwsze USG wykonane na szpitalnym sprzęcie, natomiast 12 tydz. i 30 tydz. wykonane na profesjonalnym sprzęcie. Oczekuję na poród - termin porodu wstępnie mam na 4. 11. 2012 biorąc pod uwagę ostatnie krwawienie z odstawienia tj. 29.01.2012r.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Zaznaczam na wstępie, że w takim przypadku żadne rozważania na temat tego kiedy mogło dojść do zapłodnienia nie są pewne i jedynym w 100% pewnym sposobem na ustalenie ojcostwa byłyby badania genetyczne po urodzeniu dziecka. Natomiast w trakcie stosowania antykoncepcji jeżeli zapomni się przyjąć tabletkę o właściwej porze, ale została ona przyjęta do 12 godzin to skuteczność antykoncepcji według producentów jest zachowana, nie trzeba stosować dodatkowej ochrony. Z tego wynikałoby, że do zapłodnienia najprawdopodobniej doszło w następnym cyklu po odstawieniu tabletek. A biorąc pod uwagę to, że USG jest najbardziej pewną metodą do określania wieku ciąży, a wskazuje ona iż rzeczywiście ciąża powstała już w kolejnym cyklu, więc jest to dodatkowy wskaźnik mogący sugerować, że jest Pani w ciąży z obecnym partnerem. Ale tak jak wspomniałam, są to jedynie przesłanki, które nie mogą dać całkowitej pewności w tej kwestii. Pozdrawiam!