Jak ocenić taki obraz RTG kolan?

Dzień dobry, właśnie odebrałam wyniki rtg obydwóch kolan. Powiem szczerze, że wyniki trochę mnie zaniepokoiły, a mój lekarz rodzinny ma aktualnie urlop. Mogłabym prosić o radę jak przeczytać diagnozę?: - Szpara prawego stawu kolanowego w odcinku przyśrodkowym węższa.; - Niewielka lateralizacja rzepki prawej; - Poza tym obszar struktur kostnych stawów kolanowych rtg bez zmian.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

lateralizacja rzepki jest dość często spotykaną kontuzją wśród osób prowadzących aktywny tryb życia. Zwykle towarzyszy jej ból uniemożliwiający dalsze uprawianie sportu. W normalnych warunkach podczas zginania i prostowania nogi w kolanie rzepka przemieszcza się w obrębie kłykciów. W przypadku gdy ulega przemieszczeniu, wtedy mówi się o jej lateralizacji. Jeżeli w takim stanie, pomimo bólu, aktywność fizyczna będzie kontynuowana, ryzykujemy pogorszeniem swojego stanu zdrowia. Konsekwencjami takiego zachowania może być stan zapalny, a nawet zwyrodnienie stawu i uszkodzenie chrząstki. Aby skutecznie leczyć dolegliwość zalecana jest konsultacja z lekarzem ortopedą i wykonanie testów ruchomości rzepki. Podstawą leczenia jest odpoczynek, zimne okłady, ucisk i uniesienie nogi. Oczywiście o przebiegu rekonwalescencji zdecyduje lekarz prowadzący.

Zwężenie szpary stawu kolanowego w odcinku przyśrodkowym także należy do zmian zwyrodnieniowych. Pogłębianiu się procesu można zapobiegać poprzez brak przeciążania kolan, co możemy osiągnąć powstrzymując się od ćwiczeń fizycznych nóg oraz stale kontrolując wagę ciała. Niekiedy stosuje się pronujące wkładki do obuwia, jednak ich stosowanie także należy uzgodnić z prowadzącym leczenie ortopedą.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania, warto spojrzeć pod podane linki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lateralizacja-rzepek-kolanowych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lateralizacja-rzepek.

Proszę zapoznać się także z artykułem:

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-stawu-kolanowego-przyczyny-uszkodzenia-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.