Jak ocenić wynik MR kolana u 28-latki?

Witam, mam 28 lat, od dłuższego czasu boli mnie lewe kolano. Zrobiłam rezonans magnetyczny i dostałam taki wynik: Róg tylny i trzon łąkotki przyśrodkowej z linijną strukturą wzmożonego sygnału dochodzącą do brzegu odpowiadającą poziomemu pęknięciu. Łąkotka boczna bez zaburzeń sygnału. W zachyłku nadrzepkowym, zarzepkowym i w jamie stawowej znajduje się ślad płynu. Chrząstka rzepki z zachowaną grubością ze zmianami ogniskowymi jak w chondromalacji II stopnia. Chrząstka powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej prawidłowa. Czy to coś poważnego? Na czym ma polegać leczenie?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani taką dokładną diagnostykę obrazową. To dość istotne, aby móc odnaleźć przyczynę dolegliwości bólowych w obrębie stawu kolanowego. Takie objawy mogą powodować silny dyskomfort i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie.

Na podstawie przedstawionego wyniku badania, można by stwierdzić, że prawdopodobnie mogło dojść do nieznacznego uszkodzenia rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, co może być źródłem niestabilności łąkotki i towarzyszących objawów bólowych. Nieleczenie takiego stanu mogłoby prowadzić w znacznym stopniu do zwyrodnienia stawu.

Dodatkowo wskazano chonodromalację II stopnia rzepki, co wskazuje na rozmiękanie chrząstki stawowej rzepki. Przy takiej przypadłości dolegliwości bólowe pojawiają się zazwyczaj podczas takich czynności, jak: kucanie, klęczenie, czy schodzenie po schodach.

Ze względu na odległość, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem ortopedą, który po analizie dotychczasowych badań, zdecyduje o dalszym postępowaniu. Prawdopodobnie może być zalecona rehabilitacja, aby poprawić stan funkcjonowania stawu kolanowego i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/chondromalacja-rzepki

https://portal.abczdrowie.pl/chondropatia

https://portal.abczdrowie.pl/lakotka-charakterystyka-lakotka-przysrodkowa-lakotka-boczna-objawy-uszkodzenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.