Jak poradzić sobie z nerwami i wrażliwością?

Mam 13 lat, mam pytanie dotyczące tych dwóch dolegliwości: czy z wiekiem moja wrażliwość (np. gdy ktoś mnie uderzy albo zrobi co innego, a ja będę bał mu się oddać) przejdzie i co mam zrobić z moimi nerwami, cały czas się stresuję różnymi sytuacjami które działy się jakiś czas temu? Mam czasami nawet tak, że cała ręka mi drga, a kiedy w szkole robili nam badania (tzn. mierzyli ciśnienie itp.) pani pielęgniarka powiedziała, że jestem nerwowy. Jak to powstrzymać? Z góry dziękuję za odpowiedzi ;D

Witam!
"Nerwowy" to potoczne określenie osoby, która reaguje bardzo emocjonalnie w różnych sytuacjach. Piszesz, że jesteś wrażliwy. Wrażliwość to pozytywna cecha, która pozwala zrozumieć otaczający nas świat, wczuć się w sytuację innych osób i dostrzegać piękno dookoła. Warto natomiast, żebyś starał się pracować nad swoimi cechami charakteru i samooceną.
Lęk i niska samoocena mogą wywoływać różne dolegliwości, np. problemy trawienne, czerwienienie się, przyspieszony puls czy drżenie ciała. Możesz starać się przełamywać swoje wewnętrzne trudności, otwierać się na ludzi i doszukiwać się swoich pozytywnych strony, które będziesz wzmacniał.
Jesteś w okresie intensywnych zmian w Twoim ciele i psychice. Niektóre cechy mogą z czasem zanikać, ale inne mogą się nasilać. Dlatego tak ważne jest, żebyś skupił się na tym, kim chcesz być w przyszłości i starał się rozwijać w tym kierunku.
Pozdrawiam