Jak poradzić sobie z poczuciem winy po odstawieniu dziecka od piersi?

Jak poradzić sobie z poczuciem winy po odstawieniu dziecka od piersi? Dziecko ma ponad 8 miesięcy

Poczucie winy u matek odstawiających dziecko od piersi jest dość typową reakcją emocjonalną. Karminie to nie tylko dostarczanie dziecku pokarmu w postaci mleka ale i kontakt fizyczny, emocjonalny, silna więź. Wraz z emocjami w opisywanej przez Panią sytuacji z pewnością uruchamia się negatywne myślenie: ,,Jestem złą matką, nieodpowiedzialną, nie radzę sobie". Takie zniekształcone myślenie wpływa negatywnie na Pani samopoczucie. Jak sobie zatem poradzić?
Jestem przekonana, że jest Pani kochającą matką, bo tylko taka może odczuwać poczucie winy w takiej sytuacji. Tylko zaangażowana mama szuka pomocy i rozwiązania. Pani maluch ma już ponad 8 miesięcy, potrzebuje zatem już pełnowartościowych posiłków. Tak więc jego świat smaków nie ogranicza się już tylko do mleka. Samo odstawienie od piersi nie jest łatwym zadaniem, a rozumiem że Pani się udało. Super. Niejedna mama pozazdrościłaby Pani sukcesu. Proszę pomyśleć o tej sytuacji w kategoriach rozwojowych. Dziecko rośnie i separacja od mamy jest czymś naturalnym.
W sytuacji, kiedy poczucie winy związane z odstawieniem od piersi będzie się nasilać, proszę wtedy poszukać dowodów, które przemawiają za tym, że jest Pani dobrą matką. Warto również przywołać do pamięci, to co inni pozytywnego mówią o Pani macierzyństwie, wychowywaniu dziecka. Założę się, że jest tego trochę.
Życzę pozytywnego myślenia i dalszych sukcesów w macierzyństwie.

Warto pamiętać, że dała mu Pani tyle, ile mogła na ten moment. Nie trzeba być idealną matką, trzeba być wystarczająco dobrą matką dla dziecka i przy tym pamiętać o sobie. Poczucie winy często związane jest z oceną społeczną i presją. Koniecznie więc należy odnieść się do własnych wartości i możliwości (zamiast medialnych przekazów) i tym się kierować. Odstawienie od piersi jest indywidualną decyzją, związana z szeregiem czynników. To matka wie najlepiej, co będzie służyć jej dziecku i jej samej. Warto o tym pamiętać.