Jak pozbyć się kilku kilogramów?

Witam, mam na imię Marek mam 16 lat, 100 kg, 180 cm wzrostu. 3 razy tygodniowo biegam na siłownie, do tego 2x tygodniowo pokonuje dystans 5-6 km biegnąc. 2 lat temu miałem wycinany wyrostek robaczkowy. W trakcie leczenia schudłem z 10 kg (kroplówki itp.) i w domu przybrałem i porobiły mi się rozstępy. Chciałbym się pozbyć paru kilogramów, ale bez żadnych spalaczy itp.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Myślę, że przy tak dużej aktywności fizycznej, w zupełności wystarczy wprowadzenie kilku modyfikacji w żywieniu.
Przede wszystkim proponuję zwiększyć liczbę posiłków w ciągu dnia do 5 - to pomoże uregulować metabolizm i zapobiegnie nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe) i przekąsek typu chipsy, krakersy itp.
Spośród produktów zbożowych dobrze byłoby wybierać pełnoziarniste.
Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu.
Należy również zwiększyć spożycie owoców i warzyw każdego dnia.

Witam, nie napisałeś od jakiego czasu jesteś aktywny fizycznie – jeśli Twoje starania w osiągnięciu szczupłej sylwetki poprzez ćwiczenia dopiero się rozpoczęły pamiętaj, że przy skutecznej i trwałej utracie zbędnych kilogramów potrzeba czasu i właściwej diety. Pisząc dieta mam na myśli raczej zmianę nawyków żywieniowych – przestawienie się na te prawidłowe i wyeliminowanie popełnianych przez Ciebie błędów. Pomoże Ci w tym artykuł http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe oraz inne w dziale zdrowe odżywianie. Pamiętaj też, że jeśli ćwiczysz już kilka lat możesz mieć rozbudowaną masę mięśniową, która waży więcej niż tkanka tłuszczowa – stąd wysoka ilość kilogramów na wadze. W tym wypadku warto udać się do dietetyka i wykonać pomiar składu ciała. Pozdrawiam.