Jak pozbyć się świerzbowca?

I ja mam świerzba . Najlepsze jakie są metody na usunięcie tych szkodników. Mecze już się około tygodnia. Smaruje się crotamiton ale i tak wszystko swędzi. Zaraziłem się i ciężko to wytępić. Jakieś porady? Ocet dobry czy nie . Proszę o rozsądne wypowiedzenie. 30lat

Lek. Paweł Szadkowski

Za lek z wyboru uważa się 5% preparat permetryny, inne preparaty to: 10% krotamiton, benzoesan benzylu, czy preparaty siarki. Przed leczeniem wskazane jest krótkie obcięcie paznokci. Leki miejscowe powinny być aplikowane bezpośrednio po ciepłej kąpieli i osuszeniu skóry na całe ciało poniżej szyi (włącznie), ze szczególnym uwzględnieniem okolic okołopaznokciowych, przestrzeni międzypalcowych rąk i stóp, narządów płciowych, fałdów skórnych, pośladków, pępka, a także okolic zausznych. Na ręce i stopy można dodatkowo po posmarowaniu preparatem leczniczym założyć opatrunki (bandaż, rękawiczki, skarpetki), aby uniknąć wytarcia i zapewnić długotrwały kontakt leku ze skórą. Po skorzystaniu z toalety, umyciu rąk powinno się ponownie nałożyć lek na okolicę, z której został usunięty. O szczegóły dotyczące leczenia najlepiej poprosić swojego lekarza prowadzącego.