Jak przebiega rozwój niemowlęcia z dysplazją stawów biodrowych po terapii szpitalnej?

Jak przebiega rozwój niemowlęcia z dysplazją stawów biodrowych po terapii szpitalnej? Moje dziecko w wieku 9-ciu miesięcy jeszcze nie siedzi samodzielnie i nie lubi leżeć na brzuchu (fizykoterapia trwa od czasu zdjęcia gipsu 26-04-2014 r.) Pozdrawiam Anna W.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Jeśli ortopeda stwierdzi dysplazję, zaleci dziecku zakładanie specjalnego aparatu, tzw. ortezy (np. poduszka Frejki, rozwórka Koszli, szelki Pavlika lub szyna). Aparat utrzymuje nóżki niemowlęcia w odwiedzeniu i zgięciu, dzięki czemu główka kości udowej znajduje się centralnie w panewce, a staw prawidłowo się kształtuje. Lekarz powinien wystawić wniosek na taki aparat. Niestety, jest on refundowany tylko częściowo. Najpierw trzeba wyłożyć własne pieniądze, a NFZ zwróci później część kosztów. Pielęgnacja dziecka z aparatem jest trochę utrudniona. Zwykle można go zdejmować tylko do zabiegów pielęgnacyjnych, np. kąpieli, przewijania. Malec nie może się też w nim swobodnie poruszać. Orteza ogranicza nieco swobodę ruchów dziecka i poznawanie świata. Warto jednak zacisnąć zęby, stosować konsekwentnie zalecenia lekarza i nie zakładać aparatu „tylko na trochę”. Przetrwanie tego trudnego okresu zostanie wynagrodzone: zwykle po 2–3 miesiącach po dysplazji nie ma śladu i można pożegnać się z aparatem. Jeśli wada zostanie szybko wykryta, a rodzice stosują się do zaleceń, dziecko zacznie siadać i chodzić nie później od swoich rówieśników. Zlekceważenie zaleceń lekarza i unikanie leczenia może sprawić, że konieczne będzie leczenie w szpitalu na specjalnym wyciągu.

Nie przyspieszaj nauki chodzenia, unikaj używania chodzika; zapobiegniesz tym samym przyszłym bólom bioder i kręgosłupa.